Vaše ratolest roste jako z vody. Znáte ten pocit. Ještě nedávno jste ji drželi za ručičku a teď už pomalu ale jistě míří na vysokou nebo si začíná hledat práci. Zkrátka a dobře, už je jednou nohou ven z hnízda, které jste necelých 20 let budovali. Je ta vaše ratolest připravená na život? „Snad jsme naši Marušku nebo našeho Jiříka připravili na život dobře.“ pevně doufá snad každý rodič.
Psychologové podle studií zabývajících adolescenty stanovili čtyři základní body, které by měl mladý člověk zvládnout k úspěšné cestě za dospělostí:
Obsah článku
1. krok: Vytvoření vlastní identity
Prvním krokem je vůbec zjištění „Kdo jsem“, jedině tak si mladý člověk uvědomí, kam míří. Nejedná se o žádné hluboké filosofické úvahy týkající se podstaty života, jeho úlohy ve vesmíru, apod. Mladý člověk si musí projít stádiem, kde činí obtížná morální rozhodnutí. Musí se naučit rozhodovat a zjišťovat, jaké mají následky jeho činy a jaké jsou hranice, které nesmí překročit.
Tyto věci si vaše dítě nejlépe osvojí při různých aktivitách, jako je sport, hudba, tanec, malování, divadelní kroužek atd. Při těchto aktivitách si vaše dítě ověří vlastní schopnosti, zjistí jaké jsou jeho hranice a potká se svými vrstevníky, kteří mají podobný žebříček hodnot. Potkává se i s dospělými lidmi (trenéři, učitelé i návštěvníci dané aktivity), kteří mu mohou poradit, popřípadě ho inspirovat.
2. krok: Být nezávislý
Vaše dítě se musí naučit soběstačnosti. Tento krok splní jedině, dosáhne-li emoční autonomie. To neznamená, že vás přestane mít rádo nebo vás už nesmí navštěvovat. Cílem není nic jiného, než zbavit dítěte závislosti na rodičích. Jak?
Jednoduše vytvářením vazeb mimo rodinu (kamarádi, partneři, spolupracovníci, apod.). Pokud vaše dítě neholduje společenskému světu (nechodí rádo ven, nemá moc kamarádů), nažeňte ho na nějakou brigádu. Jednak se naučí pracovat, začne hospodařit s výdělkem, a jednak v pracovním prostředí si může vytvořit vazby se svými „spolubrigádníky“.
3. krok: Kamarádi až na prvním místě
Z předchozích kroků je víceméně jasné, že vazby s jinými lidmi hrají velkou roli. Nejsnáze si vaše dítě najde kamarády mezi vrstevníky. Kamarádi jsou pro ně všechno. Jsou zdrojem zábavy a zkušeností, vytváří pocit sounáležitosti, poskytují pocit bezpečí. Na druhou stranu pokud se vytvoří nějaká trhlina (v podobě hádek a šarvátek), nese to dotyčný těžce. Kamarádi jsou mu zkrátka vším, jsou na prvním místě. A byla by velká chyba od rodičů, kdyby kamarády svého dítěte brali jinak.
4. krok: Najít tu správnou cestu v životě
Škola končí. Co dál? Někteří lidé už během studia vědí, co budou dělat a čím se chtějí živit. Je dobré mít ve škole dobré vztahy s učiteli, neboť právě oni stojí za úspěšným studiem. Mohou i vaše děti dostatečně inspirovat či motivovat k nějaké činnosti, která se jim zalíbí a budou ji vykonávat i po škole. Avšak mnozí absolventi netuší – „co dál“ – ani v momentě, kdy školu (úspěšně) ukončí. Nepanikařte, nesnažte se vaší ratolest někam násilím tlačit. Pokud bude chtít pár měsíců nebo i rok cestovat po světě, buďte mu podporou. Získá cenné zkušenosti, a kdo ví, třeba i najde inspiraci, co bude dál chtít dělat.
Pomáhejte svému dítěti v rozletu z hnízda, ale nemávejte křídly za něj. Přeji vám i vašem dětem krásný let.