Teplota nebo horečka

Při posuzování tělesné teploty u dětí je nutné brát v úvahu věk dítěte. Čím menší dítě, tím vyšší teplota je normální. Ihned po porodu se teplota malého človíčka pohybuje v rozmezí 37-38,2°C – a to v konečníku. Během prvního dne klesá, aby se za dalších 24 hodin zvýšila na 37-37,5°C. Platí, že od šesti týdnů věku je teplota v konečníku vždy vyšší než v podpaží. Rozdíl mezi teplotou v konečníku a v podpaží činí 0,5 °C, u některých dětí je tento rozdíl i 0,7°C.

Normální teplota těla člověka je mezi 36,5 a 37,3 °C (stupně Celsia). Hodnota je individuální u každého člověka a je také závislá na denním čase. Kolem šesté hodiny ranní bývá tělo nejchladnější a naopak odpoledne večer kolem páté hodiny nejteplejší. U malých kojenců ale kolísání teploty během dne nedochází a teplota se drží kolem 37 stupňů Celsia.

Zvýšená teplota se pohybuje mezi 37,5 a 38,5 stupně. Horečka nastává od 38,5 stupně, přičemž mezi 38,5 a 39,5 °C jde o mírnou horečku a od 40°C pak mluvíme o vysoké horečce. Teplota 41 °C a výše znamená rozvíjející se septického šok v těle a představuje vysoký stupeň rizika pro pacienta. Hodnoty jsou uváděny pro měření v konečníku.

Horečku u svých dětí spolehlivě pozná většina rodičů podle červených tváří a horkého čela. Již při doteku na kůži obličeje lze poznat, že dítě „hoří“. Horké ruce nebo nohy ale horečku signalizovat nemusejí, ty mohou být i při horečce naopak studené nebo promodralé.

 

Zdravotní stav dítěte vždy konzultujte s lékařem!

Související příspěvky

Tvorba webových stránek: Webklient