Hlavním lákadlem častých výprav na Boreč jsou výrony teplého a vlhkého vzduchu, který proudí z průduchů na vrcholu kopce a způsobuje například to, že i v třeskutém mrazu uvidíte na sněhu růst květiny a trávu.
Vrch Boreč nebo také Borečský vrch (446 m n. m.) je hora nacházející se v Chráněné krajinné oblasti České středohoří nad osadou Boreč asi 4 km západně od Lovosic. Masiv Borče je morfologicky dokonalou kupou, která je protkána složitým puklinovým labyrintem. Jedná se sice o kopec vulkanického původu, ale sopkou v pravém slova smyslu nikdy nebyl. Jde o lesnatou znělcovou vyvýšeninu, na které se nachází Národní přírodní památka Boreč se stejnojmennou naučnou stezkou.
Lokalita je dokonce zařazena do evropské soustavy chráněných území Natura 2000. Chráněné území zaujímá plochu 18,7 ha a je chráněno již od roku 1951. Borečský vrch je jeden z nejpozoruhodnějších vrchů v CHKO České středohoří se zcela unikátním výskytem zvláštního geologického jevu tzv. ventarol.
{loadposition bannerovy}
Zdejší geologická zvláštnost spočívá v tom, že celý kopec je protkán sítí malých puklin, které ústí jak na úpatí kopce, tak na jeho vrcholu, kde jsou uměle rozšířeny. V zimě pak nastává velice zajímavý jev spočívající v tom, že kopec na úpatí nasává studený vzduch z venkovního prostředí, který pak prochází celou soustavou vnitřních puklin, zde se ohřívá od okolní horniny, a je podstatně teplejší vyfukován zpět do ovzduší nahoře na temeni kopce. Rozdíl teplot unikajícího vzduchu vůči okolnímu prostředí může být až 20 °C. Uvnitř kopce se ohřívaný vzduch obohacuje o vlhkost, proto v tuhých zimách nad vyústěním vzniká masivní ojínění porostu a překrásné rampouchy.
V létě pak nastává zcela opačný efekt, teplý vzduch je nasáván na temeni kopce, průchodem vnitřními puklinami se ochlazuje a dole na úpatí je už ochlazený vyfukován zpět do ovzduší, teplota na výstupu zde činí okolo 4 °C.
Teplota horniny uvnitř kopce nikdy neklesne pod 9 až 10 °C a celý efekt je tím větší, čím nižší je okolní teplota. Znamená to, že dosažený teplotní rozdíl je největší, je-li tuhá zima. Celý kopec tak funguje coby jakýsi obří přírodní „klimatizace“.
V praxi to způsobuje také další doprovodný jev – v jámách na vrcholu kopce lze i uprostřed té nejtužší středoevropské zimy pozorovat čilý život různých drobných organizmů – živočichů i rostlin. Po zdolání vrcholu můžete pozorovat páru stoupající z průduchů i bující vegetaci. Za zmínku stojí pozoruhodný výskyt borečky vzácné.
{loadposition reklamni3} |
Unikátní jev lze pozorovat zejména v zimě, k jeho vysvětlení a dobrému poznání zde byla zřízena okružní naučná stezka Boreč, jež začíná i končí ve vesnici Režný Újezd. Národní přírodní památka je také velmi dobře přístupná i od stejnojmenné osady Boreč po nově zřízené Tyršově stezce, která je značená od kapličky zeleným trojúhelníkem.
Pokud přijedete autem, zaparkujte v Režném újezdu na náměstíčku. Musíte ovšem počítat s tím, že zde bývá plno – vrch Boreč je poměrně známý a hojně navštěvovaný. V případě, že pojedete vlakem, vystupte buď v Lovosicích nebo v Oparnu, odkud vás do Režného Újezda dovedou turistické značky. Nejkrásnější trasa vede ze zastávky Lovosice město přes vyhlídkový vrch Lovoš v délce asi 7 km.
Je to krátký a velmi zajímavý výlet, který bez potíží zvládnou i děti. Malé odnesete na zádech či v klokance, větší těch zhruba 200 výškových metrů zvládnou a zdravě se tak unaví. Na Boreč se vypravte v zimě, pokud možno v co největším mrazu a na sněhu. Jinak si totiž nevychutnáte hlavní důvod Vašeho výletu – totiž zmiňované výrony teplého vzduchu.