Počátkem srpna začínají dozrávat plody černého bezu zvané bezinky, které je možné zpracovat do lahodného sirupu, a to dokonce s léčivými účinky.
Černý bezinkový sirup
Pro přípravu sirupu si připravte čerstvě natrhané bobule. Keř nemusíte mít ani na vlastní zahrádce, ve volné přírodě roste téměř jako plevel a netřeba ho dlouze hledat.
Bobule zbavte větviček, properte a rozmixujte – například ponorným mixérem. Nyní rozmačkané bezinky nařeďte vodou, na každý litr směsi přidejte asi 7-8 dcl vody. Potom povařte přibližně 15 minut a nechte několik hodin odležet, nejlépe přes noc.
Po odstátí je potřeba směs scedit a zbavit tak budoucí sirup malých peciček. Použijte klasickou plenu, plátýnko či velmi jemné sítko. Nejlepší je nechat šťávu samovolně prokapat. Přidejte cukr v množství asi 1,5 kg na litr scezené šťávy. Můžete také přidat kyselinu citronovou (asi 10 gramů na litr šťávy včetně cukru). Nakonec krátce povařte a ještě horké plňte do lahví, nejlépe skleněných.
Limonádu připravíte ředěním sirupu studentou vodou v poměru dle chuti. Otevřený sirup uchovávejte v chladu.
Černý bez
K černému bezu se váže známé přísloví: „Před heřmánkem smekni a před bezem klekni“. Bezinky pomáhají při migréně, zánětech i bolestech.
Čerstvé bezinky (plody) mají projímavý účinek a údajně jsou v syrovém stavu jedovaté. Povařením jsou tyto nežádoucí účinky zažehnány. Kůra a listy keře jsou jedovaté, po jejich požití se dostavuje silné zvracení, průjem, slabost.