Ředitelka mateřské školky? Zřejmě výnosný byznys

děti, hračky legální fotografie z fotobanky www.pixmac.cz

Povedlo se nám zmapovat situaci ohledně zájmu o mateřské školky a přijímání dětí do nich v jednom z krajských měst. V onom městě je vysoká poptávka po místech ve školce, avšak vysoký počet dětí se do školky jistojistě nedostane. Ačkoli se vedení města snaží nastolit spravedlivý systém přijímání dětí do tamních školek zavedením určitých opatření, příležitost pro konečné kupčení s místy ve školce zde stále existuje. Primárně jsou děti zařazování do pořadníku podle předem daných kritérií pomocí internetové aplikace pod anonymními čísly.

Pro rodiče je téma umístění dětí ve školce momentálně tématem číslo jedna. Stačí se chvíli zaposlouchat do řeči maminek na pískovišti. Téměř jistě po chvilce zaslechneme: „Dostali jste školku?“ Některým maminkám končí mateřská a musí od září nastoupit na zaměstnání. Takže jde opravdu o palčivý problém. U čtyřletých dětí je šance na umístění ve školce poměrně dobrá, naopak většina dětí tříletých je téměř bez šance.

Na řadu potom přicházejí soukromé školky nebo miniškolky. Celodenní pobyt v soukromé školce může přijít až na 8 tisíc korun měsíčně, což může představovat citelnou položku v rodinném rozpočtu. Někteří rodiče si takový výdaj absolutně nemohou dovolit. Dostávají se tak do zcela zoufalé situace. Buď se snižují k citovým scénám v ředitelně školky a snaží se ředitelku jakkoliv přemluvit, aby jejich dítě přijala. Druhou možností, která je využívána, je připravit si obálku s úplatkem.

Maminka Klára nám při rozhovoru smutně potvrzuje, že její Markétku do školky nevzali: „Zůstali jsme pátí pod čarou. Je to pro nás teď složité, do práce musím, tak řeším hlídání s babičkami. S úplatkem ale do školky v žádném případě nepůjdu!“.  Jedním dechem však dodává, že její kamarádka, která skončila se synem v pořadí na 92. místě, přinesla však do školky obálku a kluk už je přijatý. V místě přijímali do školek celkem 55 dětí.

Výše úplatku i způsob provedení se liší. Chodí se s obálkou s částkou od 10 do 30 tisíc. V některých školkách se uplácí formou „oficiálního daru“ – tu na skluzavku, tu na nové lavičky a jinou výbavičku. Jinde se posílá úplatek na neznámý účet.

A kde je ta skulinka, která umožňuje manipulovat se zdánlivě spravedlivým systémem? Většina rodičů hlásí dítě pro jistotu do všech školek v jejich městské části. U starších dětí se může stát, že jsou přijati do dvou i tří školek najednou. Rodiče pak jedno z míst potvrdí a zbývající odřeknou. Přirozeně by pak mělo docházet k posunu dětí v pořadníku. Avšak není tomu tak úplně automaticky. Zde totiž přichází na řadu kouzelná věta: „Záleží na paní ředitelce.“

Ačkoliv žádná z maminek přirozeně nepotvrdí podání úplatku, je zřejmé, že systém není úplně dotažený do konce. V situaci, kdy je míst ve školkách opravdu málo, jsou rodiče pod poměrně velkým tlakem a někteří udělají cokoliv pro přijetí dítěte do školky. A pokud si na tomto některá paní ředitelka založí byznys, jde o trestuhodné jednání, kterému je potřeba se postavit.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient