Ptyalismus: Koho a proč trápí nadměrné slintání během těhotenství?

Foto: Depositphotos

Ptyalismus, čili nadměrné slinění, je jedním z trochu opomíjených neduhů těhotenství. Trápí však mnoho budoucích maminek. Běžně tento jev provází přímo postižení slinných žláz, některá neurologická a psychiatrická onemocnění.

Kdy se jedná o ptyalismus

Mluvíme-li o nadměrném slinění, znamená to, že produkce slin je oproti normálu minimálně dvojnásobná. Sliny mají hořkou chuť a nutí k neustálému polykání. Přidá se otok tváře, zapříčiněný zduřením slinných žláz, nechutenství a hubnutí.

Potíže se objevují v prvních týdnech těhotenství a přetrvávají většinou jen první měsíce. Někdy ovšem, bohužel, zůstávají až do porodu, ba dokonce i nějaký čas po narození dítěte. Ačkoli nijak zvlášť neohrožují zdraví matky ani plodu, jde o nanejvýš nepříjemný stav. Uvážíme-li, že množství nadbytečných slin může přesáhnout i jeden litr denně. Polykání takového množství slin není možné, a proto je potřeba je často vyplivovat. Toto vede u některých žen až k psychickým problémům a izolaci, protože se stydí vycházet do společnosti.

Příčina neznámá

Není jasné, proč některé těhotné ženy ptyalismem trpí. Nejčastěji je to přičítáno těhotenským nevolnostem a nutkání ke zvracení. Existují však i důvody, proč hledat kořeny tohoto problému v psychice. Je totiž údajně častější u psychicky labilních žen, pro které je těhotenství spíše zátěží, než radostnou událostí. Pro psychické příčiny hovoří i to, že během spánku se tvorba slin většinou utlumí. A jak již bylo zmíněno, problém se vždy nemusí omezit jen na období těhotenských nevolností.

Co pomůže

Protože není známa přesná příčina těhotenského ptyalismu, neexistuje ani cílená léčba. Pomáhají mentolové bonbony a žvýkačky. Zlepšují prostředí v ústech a trchu zpříjemňují polykání slin. Prospěšné jsou i zubní pasty se stahujícími účinky. Tuto vlastnost mají i nekteré byliny. Odvary z nich jsou velmi vhodné k vyplachování úst. Další možností jsou homeopatika, léky se zklidňujícími účinky, pod lékařským dohledem, nebo psychoterapie.

Zdroje informací:

  • Xerostomie, hyposialie, sicca syndrom – kvantitativní poruchy salivace, Autoři: R. Slezák;  I. Berglová;  J. Krejsek  (online)
  • Co je ptyalismus neboli nadměrné vylučování slin – co byste měli vědět(online)
  • Excessive saliva in pregnancy (online)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient