{xtypo_quote_left}Při teplotách pod –10 oC by neměli ven vycházet ani rodiče s dětmi mladšími 2 let.{/xtypo_quote_left}
Mráz dráždí sliznice a dýchací cesty, malé děti mohou snadno prochladnout. V takovémto počasí se doporučuje raději zůstat doma, nepřetápět a krátce a častěji větrat!
S kojenci do 3 měsíců můžeme na krátkou procházku (půl hodiny) je-li do –5 oC. Pro předškolní děti se doporučuje pobyt venku do –10 oC a pro děti z prvního stupně ZŠ –15 oC.
Zásady pobytu v mrazu
1. Ideální je tedy krátká procházka kolem poledne.
2. Dítě musí být teple oblečeno, zejména důležitá je kvalitní čepice, protože z hlavy dětem uniká až třetina tělesného tepla, což je více než u dospělého.
3. Teplota ručiček není spolehlivou známkou toho, že dítěti není zima. Ujistěte se přiložením dlaně na nos.
4. Mazání tvářiček mastí je třeba zvážit – každá aplikace dráždí citlivou kůži dítěte. Na druhou stranu speciální krémy (zejména z lékárny) mohou dítěti kůži do jisté míry ochránit.
5. Pokud je inverze, pak procházku vynechejte úplně! Inverze škodí dětem více než mráz.
6. Neomotávejte dítěte šálu kolem nosu a úst! Pokud totiž omotáte šálu dítěti kolem úst a nosu, pára v dechu se na ní začne srážet a může způsobit omrzliny i při menších mrazících.
7. Omrzliny se mohou objevit velice rychle a to již při teplotách kolem nuly. Omrzlinu poznáte podle toho, že je místo bílé a při zahřátí rychle zčervená, což je doprovázeno bolestivostí. V takovém případě dítě ihned vezměte do tepla a dejte mu teplý čaj.