Proč vznikají afty? Příčiny vzniku


Příčin vzniku aftů je celá řada

Afty v ústech mohou vzniknout kdykoliv a u kohokoliv. Příčin je totiž celá řada. Zajímavé je, že se více objevují u žen a také u dětí než u mužů. Velmi často jsou afty následkem poškození ústní dutiny, stačí jen drobné poranění a problém je na světě. Další častou příčinou jsou hormonální změny. Mnoho žen trpí afty například v období před menstruací či během ní a také v těhotenství. Afty mohou být i projevem oslabeného imunitního systému. Objevují se tak často v době, kdy člověk trpí virózou. Příčinou vzniku může být také stres. Mnoho lidí trpí afty i proto, že nosí zubní protézu nebo rovnátka. Vznik aftů může být vyvolán i kouřením či žvýkáním tabáku. Mohou být doprovodným projevem řady virových i jiných onemocnění. Jsou poměrně častým projevem při nemocích trávicího ústrojí, typické jsou třeba při zánětu žaludku.

Jak aft vypadá?

Aft je malý vřídek uvnitř ústní dutiny. Má bílou barvu a na dotyk je velmi citlivý. Může s ním být spojena i velmi intenzivní bolest, která znemožňuje mluvení či konzumaci jídla. Je důležité začít s léčbou co nejdříve, protože se mohou rychle objevit další.

Jak jim přecházet a jak je léčit

Pokud chcete vzniku aftů předejít, musíte se vyvarovat všem rizikovým faktorům, které jsme uvedli výše. Co se týče léčby – pokud se aft objeví, jděte co nejdříve k lékaři – může to být váš obvodní lékař či stomatolog. Léčba aftů není nijak složitá. Podávají se léky na tišení bolesti a dále speciální masti či roztoky.

Související příspěvky

Zanechte první komentář

Tvorba webových stránek: Webklient