Jak správně pečovat o zahradní pískoviště

roztomilý pes na písku legální fotografie z fotobanky www.pixmac.cz

Nejprve plevel

První, nikoliv však zdravotně významné opatření, které bychom měli provést již při založení pískoviště, je zabránit prorůstání plevele pískem. Toto opatření sice nemá co dělat s hygienou pískoviště, avšak pomůže dětem zpříjemnit chvíle strávené při stavbě báboviček. V žádném případě ale nemyslete na chemickou likvidaci rostlin. Nejlepší způsob, jak zabránit prorůstání plevele, je pod pískem rozprostřít textilii proti prorůstání plevele. Stejnou, která se používá v okrasných zahradách a klade se pod mulčovací kůru. Balení o asi 6 metrech čtverečních seženete v domácích potřebách či hobby marketech přibližně za 120 korun. Obyčejná igelitová fólie pro tyto účely není vhodná, protože zadržuje vodu.

Pozor na škrkavku

A teď už k těm hygienickým opatřením. U veřejných pískovišť (na kříštích a podobně) je vyhláškou dáno, že písek nesmí být mikrobiálně, chemicky ani parazitárně znečištěn. Takovému znečištění se lze bránit několika v celku jednoduchými opatřeními, a to i v prostředí zahradních pískovišť.

Nejdůležitější v tomto ohledu je zabránit možnosti znečištění výkaly zvířat, především se počítá se psy a kočkami. Z výkalů domácích mazlíčků totiž může pocházet celá řada parazitů např. škrkavky a tasemnice. Nakažení dítěte těmito parazity je pak otázkou času, a to právě u dětí, která si tak rády strkají neustále ruce do úst. A nemyslete si, že když nemáte zvířátko vy, že v tomto ohledu nemusíte nic podnikat. Kočka sousedova si ráda odskočí na váš písek.

Pískoviště je tedy doporučováno zakrýt, avšak vhodným vzdušným materiálem, např. hustou síťovinou, pojízdnými kryty s mezerami apod. Zakrytí pískoviště neprodyšným materiálem (igelitem, celistvou deskou apod.) není vhodné. Pak se totiž v písku drží vlhkost a následně vznikají plísně, které rozhodně nejsou pro dítě zdravé.

Sluníčko pomůže

Písek se také doporučuje občas nechat prohřát sluncem, které napomáhá ničit zárodky plísní. Vhodné je také pískoviště pravidelně prohrábnout, aby se na slunce dostal i písek ze spodních vrstev.

V žádném případě nemyslete na chemické ošetřování písku. Dětem se občas i nějaký písek dostane do úst a s ním by nechtěně požily i chemický prostředek. Výměnu písku nemusíte provádět každoročně, jak je tomu u veřejných pískovišť. Písek vám může vydržet několik sezón v závislosti na znečištění (listí, větvičky a jiné).

Ochrana proti dešti není bezpodmínečně nutná. Pokud má písek propustné dno (např. výše zmíněnou fólii) voda se postupně vsákne do zeminy pod pískem. A navíc – bábovičky se přece nejlépe dělají z mokroše!

 

Pozn.: Požadavky na veřejná pískoviště jsou stanovena vyhláškou č. 135/2004 Sb., kterou se stanoví hygienické požadavky na koupaliště, sauny a hygienické limity písku v pískovištích

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient