Očkování dítěte proti meningokoku nepodceňujte!

Meningokok je bakterie, která může vyvolat v těle meningokokovou sepsi a následný akutní zánět. Zánět poté přechází v septický šok a multiorgánové selhání. Onemocnění má velmi rychlý a závažný průběh s rizikem smrti nebo se vznikem trvalých následků (hluchota, mentální retardace, amputace končetin). K polovině úmrtí dochází do 24 hodin od prvních příznaků a do 12 hodin od přijetí k hospitalizaci.

{xtypo_quote_left}Nemoc může být smrtelná, její průběh je velmi rychlý.{/xtypo_quote_left}

Meningokok se přenáší kapénkovou infekcí (nosohltanem), nejčastěji líbáním, kýcháním a kašlem Nejrizikovější skupinu tvoří děti předškolního věku a mladiství mezi 15.- 19. rokem.

K očkování proti meningokokovému onemocnění je v současnosti v ČR nejběžněji používaná konjugovaná tetravakcína proti čtyřem séroskupinám A, C, W-135, Y pro použití u dětí od 12 měsíců věku a u dospělých nebo u dětí od 2 let věku a u dospělých. Od dubna 2014 vstoupila na trh v ČR nová dlouho očekávaná vakcína proti invazivnímu onemocnění způsobenému kmeny skupiny B.

Doporučuje se očkovat mezi 3. – 6. rokem před tím, než dítě začne navštěvovat kolektivní zařízení (školka, škola).

V současné době se k očkování používají konjugované vakcíny, které obsahují účinnější látky než jejich předchůdkyně polysacharidové vakcíny. Očkování konjugovanou vakcínou zajišťuje osobám spolehlivou ochranu zhruba po dobu deseti let. Již jedna dávka konjugované vakcíny zajistí dlouholetou ochranu, má vysokou bezpečnost, účinnost a výbornou snášenlivost.

{xtypo_quote_left}Člověk, který jednou v životě viděl invazivní meningokové onemocnění, o důležitosti vakcíny nepochybuje.{/xtypo_quote_left}

K dalším preventivním opatřením patří omezení návštěvy v uzavřených prostorách s větší koncentrací lidí, zdravý životní styl, zdravá strava bohatá na vitamíny a minerální látky, dostatečný přísun tekutin, aktivní a pravidelné sportování, avšak zároveň nepřetěžování organismu.

Vakcína proti meningokokovým nákazám není hrazena zdravotními pojišťovnami, takže si ji hradí každý sám. Informujte se ale u Vaší zdravotní pojišťovny na možnost získání příspěvku.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient