K čemu slouží rodičovské filtry?
Jimi můžete zablokovat nebo naopak povolit konkrétní webové stránky. Můžete zakázat přístup i na určité typy či skupiny stránek, které aplikace automaticky odfiltruje.
Služba dále zaznamenává, jaké stránky děti navštěvují, a jaké informace na internetu vyhledávají a také co dělají na sociálních sítích.
Kromě toho nabízí i funkci vymezující čas, který dítě může denně strávit na internetu. Některé rodičovské filtry vám zašlou e-mail poté, když se vaše dítě pokusí navštívit stránku, kterou jste dali na „černou listinu“.
Ani tyto bezpečnostní nástroje však nemohou na 100 % zaručit, že se dítě nesetká s nevhodným obsahem na internetu.
Nebezpečí sociálních sítí
Děti si často neuvědomují, co všechno a komu sdělují. Stačí bez přemýšlení kliknout na tlačítko sdílet „všem“ a fotky vašich dětí, popis jejich soukromých zážitků či názory na spolužáky se stanou dostupnými skutečně všem.
Je tedy důležité dětem říci, aby si dávaly pozor na to, co o sobě i jiných zveřejňují. Tedy aby o sobě i ostatních psaly jen to, co by jim byly schopny říci přímo do očí.
Takto získané informace a obrázky pak mohou být využívány k zesměšnění či pomluvám, tzv. kyberšikaně. Jedná se o druh šikany, který využívá elektronické prostředky, jako jsou mobilní telefony, e-maily, pagery, internet, blogy, a podobně. Řada jejích projevů může spadat do oblasti kriminálních činů.
Kyberšikana je velkým problémem v řadě zemí. Kvůli ní jsou přijímány nové zákony a bezpečnostní opatření.
Šikovný a inteligentní pachatel je jen těžko polapitelný, postižení nemají příliš tendenci si stěžovat a zveřejňovat tak své ponížení a internetové prostředí navíc smazává rozdíly ve fyzické síle a sociálního postavení ve skupině.
Autor: Veronika Maršálková