Nejčastější dětské nemoci


Nachlazení

{loadposition reklamni3}

Pamatujete si na to, když vám maminka nebo babička říkavali, ať se pořádně oblečete když jdete ven abyste se nenachladili? Tehdy jste to asi nevěděli, ale dnes už můžete argumentovat tím, že nachlazení je virového typu – tedy že se šíří mezi dětmi, které jsou v blízkém kontaktu, například ve škole. Příznaky nachlazení jsou klasické – je to rýma, kašel, bolest v krku, zvýšená teplota, nechuť k jídlu a u určitých dětí se vyskytuje i zduření krčních uzlin. Nachlazení u dětí trvá maximálně deset dní, většinou ale kratší dobu. Pokud trvá déle, měli byste zvážit návštěvu lékaře, stejně tak, pokud teplota přesáhne 38°, pokud se projeví bolest uší nebo dítě nemoc špatně snáší.

Léčba nachlazení spočívá v klidu na lůžku – tělo se s nemocí vypořádá samo (a posílí tím svou imunitu), vaším úkolem je tedy jen omezit příznaky – již zmíněnou teplotu, bolest v krku a podobně. Toho docílíte zvýšeným příjmem teplých tekutin, klidem, odpočinkem. Teplotu můžete snížit zábaly nebo paralenem (u malých dětí je možno použít čípek). Nikdy nepodávejte dítěti aspirin, může to být až životu nebezpečné.

Chřipka

Chřipka je podobně jako nachlazení onemocnění virové. U dětí se nejčastěji vyskytuje v zimních měsících. Chřipka se šíří mezi dětmi dotykem i vzduchem, proto dítě trpící chřipkou rozhodně nesmíme posílat do školky nebo do školy, kde by mohlo nakazit ostatní děti.

Typické pro chřipku je náhlá zvýšená teplota, často nad 38°, doprovázená rýmou. Dítě je slabé, nemá chuť k jídlu a je unavené. Chřipka se u dětí projevuje také kašláním, bolestí v krku a odzní z pravidla během týdne až deseti dní, tedy podobně jako u nachlazení. Návštěva lékaře není nutná pokud je dítě starší 6 měsíců a teplota nestoupne nad 38°. V takových případech bychom měli navštívit lékaře, který provede vyšetření a předepíše paralen nebo jiný lék pro snížení teploty.

Angína

Angína se svými příznaky příliš neliší od výše popsaných nemocí, stejně tak jako ony je bakteriálního či virového původu. K příznakům těchto nemocí však přidává zarudlé či hnisající mandle. Angína by se měla léčit antibiotiky, jinak hrozí nebezpečí závažných důsledků, které se nemusejí projevit ihned. Klasický postup lékařů je předepsaní právě antibiotik a kontrola dítěte za týden. S opakujícími se angínami se však odolnost organismu dítěte na antibiotika zvyšuje a tak lékaři musejí předepisovat stále větší a větší dávky. Předcházet angíně, stejně tak jako jiným nemocím můžete zejména zvyšováním imunity a příjmem zdravé stravy bohaté na vitamíny, zejména v zimě.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient