Naučte vaše dítě hospodařit s penězi

 

Do začátku stačí pár korunek

{loadposition reklamni3}

Začnete třeba již na prvním stupni základní školy. Prvňáčkovi vysvětlíte princip kapesného – co si za něj může koupit (např. sladkosti a hračky) a kolik bude dostávat. Malému dítěti by mělo stačit 10 korunek týdně. Rovněž si stanovte den, kdy mu bude kapesné vypláceno. Nejlépe v pátek po škole, tak si dítě čerstvě uvědomí, že dostalo sumu peněz za „odvedenou práci“.

Vyšší stupeň, vyšší nároky

S postupem do vyšších ročníků můžete kapesné zvyšovat. Zvednout ho třeba o stejnou sumu, kterou jste dítěti dávali v minulém ročníku. Na druhém stupni základní školy můžete dítěti navýšit kapesné několikanásobně. Přitom ale stanovíte další pravidla. Za dobré výsledky ve škole bude dostávat nějakou tu odměnu navíc, za permanentně špatné známky naopak z kapesného strhávat. Dítě si tak lépe osvojí, že peníze nejsou zadarmo, musí pro to něco udělat.

Utratí peníze hned nebo si je šetří?

Co když dítě kapesné hned utratí? Hospodaření s penězi není jen o příjmu ve formě kapesného a o následném okamžitém utrácení. Vysvětlete své ratolesti, že pokud si nechá nějakou tu korunku z každého kapesného stranou, udělá jedině dobře. Jako příklad uveďte svojí domácnost, kde přeci také neutratíte všechny peníze, co máte. Necháváte si stranou peníze na horší časy, jako jistotu, anebo šetříte na něco finančně náročnějšího (na dovolenou, auto, novou pračku, apod.).

{loadposition bannerovy}

Základem je kompromis

Starší dítě si nevystačí s desetikorunovým týdenním kapesným, pravděpodobně budete čelit žádosti na zvýšení kapesného. Pokud vám to vaše finanční situace dovolí, vyhovte jeho žádosti. Nejdřív si ale nechte vysvětlit, proč chce kapesné zvednout. Diskutujte s ním o tom a poraďte mu. Jestliže kapesné z finančních důvodů navýšit nemůžete, vysvětlete své ratolesti důvod. Ukážete mu realitu života, kdy se člověk musí podvolit svým možnostem a hledat různé kompromisy.

Dejte vašemu dítěti základ do života. Naučí se hospodařit s omezenou částkou peněz. Začne si plánovat výdaje a příjmy. Zjistí, že je nutné si stanovit priority – koupit si hračku, sladkost nebo nějaké značkové oblečení?

Související příspěvky

Zanechte první komentář

Tvorba webových stránek: Webklient