Naslouchátko řeší problémy se sluchem nejen u seniorů, ale i u dětí

Náš sluch se během života postupně zhoršuje. Nejvíce frekvencí slyšíme v dětství, postupně některé sluchové schopnosti mizí. O sluch se připravujeme tím, že nejsme ke svému sluchu dostatečně ohleduplní. Typickým příkladem je poslouchání příliš hlasité hudby. Někdy nadměrnou zvukovou zátěž nemáme možnost ovlivnit. Na to, jak náš sluch stárne a zhoršuje se, má vliv i naše genetická výbava. Problémy s nedoslýchavostí však mohou mít už děti – může jít o poruchu vrozenou, nebo získanou v raném dětství.

Neslyšet ve stáří je běžné

Náš sluch se znatelně zhoršuje především ve třetí etapě našeho života. Obvykle mezi 60 až 65 lety přestává být dostatečnou naše sluchová ostrost. Ve věku nad 65 let trpí nedoslýchavostí 30 až 40 % seniorů. Nad 70 let je to pak již 50 až 80 % seniorů. Slyšíme, ale nerozumíme. Mnohdy rozumíme třeba jen části vět. Pokud jsme navíc v prostředí, kde se míchá více zvuků, je náš problém ještě výraznější. Stačí, že se pokoušíme konverzovat ve větší skupině lidí.

Zhoršený sluch nás umí stigmatizovat. Mnozí si mohou naše špatné slyšení spojovat s demencí, se stářím, s nižší inteligencí. V rodinách se musí křičet, což vytváří napětí, protože křik máme obecně spojen s neshodami. Důležité je proto problém se zhoršeným sluchem řešit. Řešení přináší naslouchátko.

Nedoslýchavost však nemusí být pouze záležitostí seniorů – co když trápí děti?

Ještě větší stigma může být nedoslýchavost pro děti. I když je procento nedoslýchavých dětí výrazně menší než u seniorů, špatný sluch může děti vylučovat z dětského kolektivu, stávat se příčinou šikany, ale rovněž brzdit děti v rozvoji a způsobovat problémy ve škole a se vzděláváním obecně.

Věnujte u dětí pozornost příznakům nedoslýchavosti

První příznaky, naznačující, že naše dítě neslyší, poznáme u dítěte dříve, než dovrší šest měsíců věku. Dítě nereaguje na náš hlas, když nás nevidí. Nevyleká jej hlasitý zvuk. Nereaguje na své jméno. Později začíná mluvit. V pozdnějším dětském věku se straní společnosti, nekonverzuje, nechápe význam mluveného slova, často žádá o zopakování věty, pouští si příliš hlasitě hudbu i televizi.

Pořízení naslouchátek neodkládejte

Pokud máte podezření na poruchu sluchu svého dítěte, rozhodně se s tím svěřte dětskému lékaři a navštivte specialistu. Čím dříve nedoslýchavé dítě začne používat naslouchátko, tím menší škody na jeho vývoji sluchová vada zanechá. Korekce sluchu u dětí pomocí naslouchátek vrátí vaše dítě opět mezi jeho vrstevníky.

Co se hodí vědět o naslouchátkách?

Naslouchátka se nabízí ve verzích za ucho, do ucha, nebo existují kapesní naslouchátka pro občasné použití. Naslouchátka mohou být analogová a digitální. Opravdový komfort poskytnou právě digitální naslouchátka. Ta umí nabídnout zesílený zvuk očištěný, bez okolních šumů, a nabízí skutečně výrazné zlepšení slyšení i při těžších poruchách.

Firma NOVELLO TRADE z moravských Bílovic provozuje český e-shop Naslouchatko.cz, ale zásobuje i slovenský trh pomocí e-shopu Nasluchadlo.sk. Takže slovenští zákazníci, kteří hledají „naslúchadlo“, včetně toho pro děti, mají možnost nakoupit přímo na slovenském e-shopu.

Související příspěvky

Zanechte první komentář

Tvorba webových stránek: Webklient