Máte dítě leváka? Nebo u své ratolesti ještě nevíte, zda-li bude dominantně používat pravou ruku či tu levou? Leváků je v populaci kolem deseti procent. Tvoří vaše rodina toto procento? Řekneme si rady pro rodiče praváky a dozvíte se, jak laicky poznat, jestli vaše dítě bude levákem nebo pravákem.
Obsah článku
Pravák nebo levák?
Občas je u malých dětí těžké poznat, která ruka je dominantní. Mnoho z nich používá obě ruce víceméně vyváženě. Bude pravák nebo levák? Teprve u tříletých dětí by mělo být zřejmé, jestli bude levákem nebo pravákem. Na běžné úkony začne používat právě onu dominantní ruku.
Pozorujte, kterou rukou šahá spontánně po předmětech a kterou provádí tzv. řízené činnosti, např. uchopení nůžek, lžíce nebo pastelky. Pokud si nejste jistí, odborně vám poradí psycholog.
Rodiče praváci, dítě levák
Existuje levorukost dědičná a levorukost ojedinělá. Může se stát, že vaše dítě bude levákem, i když vy spolu s většinou blízkých příbuzných jste praváci. V tomto případě se jedná o ojedinělou levorukost. Dále se leváctví může dědit z generace na generaci. Nejde však o jednoduchou dědičnost. Jsou-li oba rodiče leváci, jejich dítě bude rovněž levákem jen s 26 % pravděpodobností. Pokud jste oba rodičové praváci, může vaše ratolest levorukost podědit od prarodičů.
Pamatujte, že při psaní to mají malí „leváčci“ těžší než jejich pravorucí vrstevníci. Jelikož se píše zleva doprava, tak si leváci zakrývají písmenka, co právě napsali. Levorucí začátečníci ve psaní mají pak tendenci ruku v zápěstí ohýbat a vykrucovat. Jednoduše nakloňte sešit nebo papír vpravo, tím tomuto špatnému návyku předejdete.
Nepřeučujte leváka na praváka!
V minulosti se leváctví považovalo za sociální handicap. Eskymáci měli leváky za čaroděje. Arabové nemohli jíst levou rukou, bylo by to bráno za urážku. V mnohých kulturách je dodnes neslušné přijmout dar levou rukou. Všechny snahy vedly k přeučování leváků na praváky, ať už ve starém Římě, v křesťanském středověku nebo ještě v polovině 20. století na evropských a amerických školách.
{loadposition bannerovy}
Snahy přeučit leváka na praváka mohou ovlivnit zdravý vývoj dítěte. Mnoho leváků přeučených na praváky mělo poruchy v oblasti rozvoje řeči a myšlení. Je také zasažena psychika dítěte, které při přeučování ztrácí chuť a motivaci k práci. Stává se celkově neobratným.
Věděli jste, že anglický král Jiří VI. koktal právě kvůli snahám z něj udělat v dětství praváka? Je o tom natočen oscarový film Králova řeč, kde se koktavý král musí vyrovnat obratnému řečníkovi Adolfu Hitlerovi.
Zajímavosti o leváctví aneb leváci nezůstávají pozadu
Pravděpodobně za všechny dřívější křivdy proti levorukosti byl stanoven Mezinárodní den leváků na 13. srpna.
Leváci mají výhodu v mnohých sportech (hokej, tenis, baseball, šerm, box, judo atd.), kde jsou soupeři spíše zvyklý na praváka. Na leváka tak říkajíc neumí hrát tak dobře jako na soupeře hrajícího druhou rukou.
Existuje domněnka o tom, že leváci mají větší zastoupení geniálních jedinců. Může to být způsobeno odlišnější stavbou mozku, která umožňuje rozšíření schopností mozku (a to v oblasti jazykových center a dále v oblastech, které se následně projevují v matematice, sportu a umění).
Mezi známé leváky patří Albert Einstein, Isaac Newton, Marie Curie, Stephen Hawking, W. A. Mozart, Ludwig van Beethoven, Leonardo da Vinci, Pablo Picasso, Hans Christian Andersen, Bill Gates a mnoho mnoho dalších známých tváří a význačných osobností.