Koupíme si chlapečka, nebo holčičku?

Pataramon pochází z velmi chudých poměrů a navíc ji zřejmě čekají problémy se zákonem, jelikož náhradní mateřství za peníze (totiž jako obchod) je v Thajsku nelegální. Největší starosti však má teď mladá maminka se zajištěním nákladné péče pro malého chlapečka jménem Gammy, jež má také vrozenou srdeční vadu. Chudá Pataramon si však nemůže nákladnou péči dovolit, navíc již má dvě děti. Zatímco noviny píší o tomto příběhu, na internetu je organizována sbírka pro Gammyho, jejíž organizátoři mají v plánu vybrat 200 tisíc dolarů.

Jak případ komentoval australský premiér, jedná se o neuvěřitelně smutný případ, ale nabízí se diskuze, zda je tento obchod morální. Ano, je to obchod a proto jsme v úvodu článku použili spojení objednat dítě. Je to morální? A je to normální?

Na jedné straně jsou australští rodiče, kteří jistě zažili své, pokud se jim třeba dlouhá léta nedařilo počít vlastní dítě. Tito lidé jsou teď v internetových diskuzích, stejně tak jako v novinách nazýváni bezcitnými zrůdami za to, že se nepostarali o nemocné z dvojčat.

Na druhé straně pak vidíme mladou ženu v Thajsku v naprosto chudých poměrech, která tímto obchodem chtěla vylepšit rodinný rozpočet, beztak zajistit lepší podmínky a třeba i vzdělání pro své dvě děti. Thajka dostala za odnošení dětí asi 310 tisíc korun.

Ačkoliv můžeme hledat různé srdceryvné důvody, které za tímto obchodem stály a snažit se obě strany ospravedlnit, pořád je to obchod, kde se hraje o děti a thajská žena zde vystupuje pouze v roli jakési živné půdy, skleníku, nikoliv matky a ženy.

Souhlasíte s takovým způsobem pořizování dětí bohatými neplodnými páry?

 

Zdroj: The Guardian

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient