Klíště – co nám hrozí a jak ho správně odstranit


Klíšťová encefalitida

Vir klíšťové encefalitidy se nachází ve slinných žlázách klíštěte. Přenos nemoci na člověka probíhá skrz přisáté infikované klíště, kromě toho i konzumací infikovaného kozího nebo ovčího mléka

Inkubační doba nemoci je 7 – 14 dní. Mezi charakteristické prvotní znaky patří bolesti hlavy, zvýšená teplota, nechutenství, zvracení, bolesti svalů a kloubů či ztížené dýchaní nebo poruchy spánku. Následují silné bolesti hlavy a vysoké horečky.

Lymská borelióza

Lymská borelióza je nejčastější onemocnění přenášené klíštětem na člověka. Průběh nemoc má tři stadia, inkubační doba nemoci je 1-30 dní. První stádium je akutní, provázené zarudnutím v místě přisátí klíštěte, únavou, bolestmi hlavy, horečkou a nevolnostmi. V druhém stadiu nemoci je postižena nervová soustava. Třetí (chronická) fáze se projeví, pokud nemoc není léčena.

Nemoci přenášené z klíštěte na člověka jsou poměrně závažného charakteru, proto se vyplatí investovat do prevence proti přisátí klíštěte. Doporučuje se při pobytu v přírodě používat repelenty, oblékat si světlejší oblečení, dlouhé nohavice a rukávy.

Důkladná prohlídka

A především – po návratu z přírody je nutné se důkladně prohlédnout! K přenosu boreliózy by totiž nemělo dojít do 24 hodin po přisátí klíštěte. Což však neplatí pro encefalitidu – zde stačí pár chvil.

Nejčastější místa přisátí klíštěte jsou oblast hlavy, krku, podpaží, pupku, slabin a noh. U dětí se klíště často přichytává ve vlasech a za uši.

V případě nalezení přisátého klíštěte na pokožce je nezbytné ho co nejrychleji odstranit. Odstranění přisátého klíštěte může být i docela náročné, neboť jak praví známé rčení „drží jako klíště“ opravdu platí. Sosák klíštěte je vybaven zpětnými zoubky a navíc, klíště vypouští při sátí tekutinu podobnou lepidlu cílem klíštěte je totiž nasávat vaši krev i několik dní. Tělo klíštěte je schopné se během nasávání krve zvětšit až 200 krát.

Jak správně odstranit klíště

Pokud naleznete klíště, je velmi důležité abyste ho odstranili celé, zejména pozor na hlavičku.

Při vytahování klíštěte se nedoporučuje používat olej ani jiné tekutiny, mohlo by totiž dojít k vyprázdnění trávicího ústrojí klíštěte do rány, což by urychlilo přenos nemoci.

Klíště se doporučuje odstraňovat pomalými kývavými pohyby, buď pomocí pinzety, nebo prstem. Při kývání klíštěte prstem můžete použít obyčejné navlhčené mýdlo (kostku nikoliv tekuté). Kývání můžete trvat i několik dlouhých minut, takže buďte při odstraňování klíštěte trpěliví.

Jakmile klíště povolí, určitě místo přisátí a jeho okolí vydezinfikujte. Použijte běžné prostředky pro dezinfekci prodávané v lékárnách.

Následně zkontrolujte, zda se vám povedlo vytáhnout klíště celé. Pokud ne, je nutné navštívit lékaře (nejlépe chirurga).

 

 

Článek má pouze informativní charakter. Zdravotní stav vždy konzultujte s lékařem!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient