Kam o víkendu? Třeba do fungl nového tatrováckého muzea náklaďáků v Kopřivnici

Foto: MSK

Severomoravská Kopřivnice má další turistické lákadlo. Vedle Technického muzea Tatra, Lašského muzea a Muzea Fojtství přibylo nové muzeum nákladních vozů značky Tatra. Otevřeno bylo na státní svátek 17. listopadu. Proč právě toto datum? Kopřivničtí si tak připomněli 1. výročí úmrtí Jiřího Hlacha, soukromého sběratele, který se nesmazatelnou stopou zasadil o sbírku tatrováckého muzea a jehož exponáty jsou tam také k vidění.

Nová expozice nákladních vozů v prostorách bývalé slévárny nedaleko stávajícího technického muzea představuje osm desítek užitkových vozidel (většinou zapůjčených z Technického muzea Tatra) a další technické skvosty zdejší automobilky. Kouzla inženýrů mohou návštěvníci prozkoumávat i prostřednictvím rozšířené virtuální reality.

Expozice je rozdělená do 14 tematických celků, a to chronologicky, ale i podle zaměření. Od prvních užitkových, přes hasičské, vojenské, závodní, expediční až po současné stroje. K vidění jsou také historické motocykly Rybičkovy sbírky, kterou vlastní Moravskoslezský kraj.

„Expozice strojů doplní i rozšířená realita, která se v muzejnictví stala velmi důležitým prvkem. Díky této technologii jsou expozice bohatější, návštěvníkovi například přímo před očima vyroste z vystaveného reálného podvozku celé vozidlo. Zkrátka, co se do budovy muzea nevešlo, mohou návštěvníci poznat v rozšířené realitě. Takto se také třeba seznámí s interiérem vozu nebo s tím, jak funguje motor. Nové muzeum ale nabízí nejen edukaci, ale i zábavu, velký úspěch bude určitě mít řízení modelů aut, samozřejmě opět v rozšířené realitě. Malí i velcí návštěvníci si tak budou moci uličkami muzea projet třeba Tatrou 815 známou svou cestou kolem světa,“ prozradil náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Lukáš Curylo s tím, že nové muzeum se bude pyšnit jako jediné muzeum v republice celoplošným pokrytím rozšířenou realitou v tak velkém rozsahu. Muzeum počítá i se zahraničními hosty, a tak bude rozšířená realita také v angličtině a brzy i v polštině a němčině.

Lákadlem pro milovníky techniky je rychlovlak Slovenská strela umístěný v depozitáři vybudovaném v loňském roce, dříve stál vlak přímo před technickým muzeem v centru Kopřivnice. Depozitář je umístěn v bezprostřední blízkosti nového muzea. „Slovenská strela byla před jedenácti lety vyhlášena národní kulturní památkou. Také proto jsme se jako vlastník tohoto unikátního stroje rozhodli pro jeho kompletní renovaci, ale také nákladnou výstavbu jejího nového depozitáře. Slovenská strela má teď důstojné umístění, které zaujalo také odbornou veřejnost, depozitář byl letos oceněn v celostátní soutěži Stavba roku. Prvorepublikový vlak je krásným nositelem dlouholeté tradice výroby dopravních prostředků v Kopřivnici,“ řekl generální ředitel TATRA TRUCKS Pavel Lazar a doplnil, že návštěvníci Muzea nákladních automobilů budou jistě obdivovat také další legendární stroje z majetku společnosti, jako jsou například Drtikolka, Tatra 148 nebo Tatra 111 vyvinutá za druhé světové války.

Nové Muzeum nákladních automobilů vyšlo na 171,1 milionu korun. Největší část – 105 miliónů pokryly peníze z EU. Samotná stavba přišla na 141 a půl milionu korun, vybudování expozice stálo celkem 18,3 milionu, zbytek prostředků byl využit na interiéry a ostatní náklady. Výstavba muzea začala v červenci 2019 a trvala až do konce minulého roku, letos se pracovalo na expozicích.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient