K podzimu patří rýma dětí, umíte ji správně léčit?

Léčba u nekomplikované rýmy je zaměřena na léčbu příznaků, tedy zejména na odsávání hlenů a mírnění kašle.

Odsávání hlenů

V lékárně dítěti kupte kapky nebo sirup, který rozpouští hlen (nebojte se zeptat, nekupujte multifunkční přípravky, které v této chvíli nejsou nejvhodnější).

Naučte dítě správně smrkat. Chce to hodně trpělivosti. Stále dokola ukazujte, jak smrkáte, zkusit to můžete také bez kapesníku u umyvadla. Trochu zábavnější formou je foukání do kuličky z vaty nebo papíru.

Dětem, které neumějí samy smrkat, je nutné nosní sekret i několikrát denně odsávat. Před samotným odsáváním je vhodné nosní sliznici zvlhčit (spreje, kapky) a až po chvilce odsát.

Kapky nebo sprej do nosu používejte pouze tehdy, je-li to potřeba, rozhodně ne preventivně. Sliznice by si jinak na něj navykla a v případě potřeby by již nefungoval účinně. Držte se návodu k použití.

Pokud možno omezte ze stravy dítěte potraviny působící hlenotvorně – mléčné výrobky, cukr a sladkosti, bílé pečivo.

Kašel

Hleny dětem často zatékají do zadního nosohltanu a hrtanu, a děti potom kašlou. Kašel se typicky zhoršuje ve chvíli, kdy večer ulehnou ke spánku – nahromaděný hlen ve vedlejších dutinách začne vytékat a nutí dítě kašlat. V této situaci pomůže zprůchodnění ucpaného nosu pomocí nosních kapek (opět na rozpuštění hlenu), odsátí hlenů, uložení dítěte do zvýšené polohy, dobře vyvětrat místnost (cca 18–20 °C), zvlhčovat vzduch.

Prevence

Důležitou prevencí je otužování – nebojte se chodit s dítětem ven za každého počasí. Koupejte dítě spíše ve vlažné vodě, nepřetápějte místnosti, často větrejte, zvlhčujte vzduch. Dále dbejte na vyváženou stravu s dostatečným přívodem vitaminů, zejména C. Často vyměňujte kapesníky a dbejte na mytí rukou.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient