Je libo koupel?

První koupel asi zažije většina dětí ještě v porodnici, kdy je mamince předveden správný postup koupele, včetně správného držení miminka: spodní stranou levého zápěstí podpírejte hlavičku, přičemž levou rukou uchopte dítě za jeho levou paži. Pravou rukou držte dítě za stehno, resp. Ve vaničce ho pravou rukou můžete omývat. Vždy dejte pozor, aby děťátko nevyklouzlo. Na koupání miminka do jednoho roku věku úplně postačí úplně čistá voda, případně jemná dětská mýdla a šampony.

Dokud nemá miminko zcela zahojený pupík, je lepší ho místo koupání umývat houbičkou nebo žíňkou. Miminko v tomto případě položíme v teplé místnosti na měkký ručník. Namočíme houbičku do umyvadla s teplou vodou a omyjeme mu nejdříve obličej, poté tělíčko a nakonec místa pod plenkami. Miminko je potřeba udržovat stále v teple, místnost.

Teplota vzduchu v místnosti, kde provádíme koupání, by měla být 24-25 oC.

V případě, že má miminko již zcela zahojený pupík, můžeme ho omývat v plastové vaničce či v umyvadle. Je potřeba zajistit, aby miminko ve vodě neklouzalo, a to buď vložením houbičky, ručníku nebo gumové podložky na dno vaničky či umyvadla. Dobré je si rovnou pořídit vaničku, která je vybavena protiskluzovou úpravou. Při koupání děťátka by mělo být ve vaničce jen pár centimetrů vody, vaničky bývají někdy vybaveny ryskou označující maximální hladinu vody.

Pro koupel nachystejte vodu o vhodné teplotě, tzn. 36-38 oC.

Abychom poznali správnou teplotu, pomůžeme si buď teploměrem, nebo vodu vyzkoušíme na loket. Pokud nás loket ani nepálí, ani se nám voda nezdá studená, pak je teplota vhodná pro koupel děťátka.

Koupel začínáme nejdříve obličejem, který omýváme čistou vodou. Následuje tělíčko a nakonec místa pod plenkami. Pokud používáte mýdlo, nezapomeňte děťátko nakonec důkladně opláchnout čistou vodou. Po koupeli je ale potřeba vždy dětskou pokožku nakrémovat či naolejovat. Po koupeli je třeba miminko důkladně osušit jemným přikládáním osušky.

Názor na četnost koupání se v posledních letech změnil. Na rozdíl od dob minulých, kdy se doporučovalo každodenní koupání, dnes se doporučuje dítě do 1 roku koupat 1-2x týdně, a to krátce – do věku 6 měsíců maximálně 5 minut.

Mýdlo

Pokožka miminka je jemná, velmi citlivá a rovněž prostupná. Může být již po 5 minutovém působení vody narušena a zbavena tenké ochranné vrstvy. Mýdlo může jemnou dětskou pokožku dokonce vysušit a jeho zásaditá reakce výrazně usnadňuje osídlení kůže plísněmi a jinými choroboplodnými zárodky. Používání mýdla a jiných pěnicích přísad do koupele se poroto nedoporučuje v prvním roce vůbec používat. Navíc některé přípravky mohou být zdrojem alergií, takže pokud přece jen chcete nějaký přípravek použít, a to i v pozdějším věku, je vhodné nejprve přípravek vyzkoušet na malém kousku tělíčka. Teprve pokud se do druhého dne neobjeví žádná reakce, je možné používáním přípravku dále pokračovat. Vždy ale dbejte na to, aby se mýdlo nedošlo do očí, ať je přípravek jakkoliv „neslzící“.

Společné koupání s rodiči

A jak se odborníci dívají na společné koupání v jedné vaně s rodiči? Prý nevadí, pokud se jedná o zdravého dospělého. Rozhodně se ale doporučuje pečlivá hygiena před společnou koupelí, tedy že se dospělí nejdříve umyje sám, následně omyje vanu a napustí novou vodu.

Dítě v rodině má totiž společné bakteriální osídlení jako ostatní členové rodiny a matka, která je součástí tohoto společenství a dítě kojí, mu dodává protilátky právě proti těm kmenům, kterými jsou všichni osídleni.

Koupací vaničky

Pro koupání mimika lze zvolit z celé řady vaniček v různých cenových relacích. Jednoduché vaničky se dají pořídit v ceně kolem 200 Kč. Můžeme ale pořídit i dražší modely, které jsou obvykle anatomicky tvarované, mají protiskluzovou úpravu a jsou vybaveny vestavěným teploměrem – digitálním nebo vizuálním. Výhodou anatomického tvarování jsou různé zarážky, které usnadňují držení dítěte ve vaničce.

Koupání v kyblíku

Dnes je možné děťátka koupat nejen v umyvadle, dětské vaničce, ale i v koupacím kyblíku. Koupací kyblík v prvním roce života nahrazuje vanu, miminko se v něm cítí podobně jako v bříšku a volně si v něm kope nožkami. Tady je ale u nejmenších dětí potřeba určitá zručnost, jelikož je třeba neustále hlídat a přidržovat hlavičku, kterou dítě ještě nedrží. Jistou legraci při koupání může zajistit nadnášení vodou, kvůli čemuž může mít miminko tendence v kyblíku vstávat a poskakovat. Výhodou je zde určitě lehčí manipulace s kyblíkem oproti vaničce, také menší potřeba vody. Některé maminky uvádějí i jistou negativní zkušenost při přesunu koupání z kyblíku do klasické vany v pozdějším věku – tato změna se nemusí dětem líbit.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient