Jak zařídit pokoj pro děti, které už přestávají být dětmi?

Vybavení dětského pokoje je samozřejmě potřeba obnovovat postupně. Nejdříve dítě odroste ze své postýlky, pak zjistíte, že potřebuje více skříní na hračky a oblečení, s nástupem do školy budete muset pořídit psací stůl. To jste ale pořád ještě ve fázi, kdy většinu výbavy jen dokupujete. Horší situace nastává, když přijde puberta a potomek najednou zjistí, že modrý stoleček už je moc dětský, koberec se silnicemi pro autíčka už mu nevyhovuje a postel by potřeboval větší, aby u něj občas mohla přespávat přítelkyně. V tuhle chvíli je na čase pustit se do rekonstrukce a z dětského pokoje vytvořit studovnu pro dospívajícího.

Přijměte fakt, že dítě dospívá

Rodiče čeká těžký úkol přiznat si, že z jejich dítěte se stává dospělá osobnost, která má své názory. Ani se nepokoušejte vnucovat mu své představy, ať si raději vybere vše podle sebe. Trocha ukáznění a nasměrování správným směrem je ale potřeba. Neměli byste nechat dítě, aby si vymalovalo pokoj na černo apod.

U teenagerů už tipy pro nejmenší neplatí. Nemusíte dbát na zaoblené rohy ani veselé barvy a motivy se zvířátky. Spíš se naopak zaměřte na dva či tři odstíny, které spolu zkombinujete. Dívky si v poslední době často zařizují pokoj do bílé barvy, nebraňte jim v tom. Koneckonců bílá vypadá elegantně, a navíc je možné ji rozzářit barevnými doplňky.

Pochopte jeho potřeby

Zatímco dětský pokoj sloužil primárně ke spaní a hraní, ten teenagerský už má jiný účel. Spánek zůstává, ale hraní nahradilo učení, počítačové hry a návštěvy kamarádů. Co z toho vyplývá? Chcete-li vědět jak zařídit pokoj pro mladé, zamyslete se zejména nad tím, jak tráví vaše dítko volný čas.

Sedí hodně u počítače? Pak pořiďte raději než klasický psací přímo počítačový stůl splňující zásady ergonomie. Chodí k vám domů často jeho kamarádi? Pak vybavte pokoj rozkládací sedačkou, na níž budou moci přespat. Dbá na zdravý životní styl a rádo si zacvičí? Umístěte do pokoje hrazdu nebo nechte místo na cvičící podložku. Potrpí si dcerka na módu? Pořiďte jí moderní otevřené skříně. Ráda se líčí a experimentuje s vizáží? Pak si zamiluje toaletní stolek. Samo dítě bude nejspíš nejlépe vědět, co ve svém království potřebuje.

Rozdělte pokoj na zóny

Odborníci někdy doporučují rozdělit celou místnost na několik zón – odpočinkovou, studijní apod. Ne v každém pokoji je na to ale místo a pak přichází na řadu vychytávky, které používají i sami bytoví designéři. Perfektním řešením je například patrová postel, pod niž se dají umístit skříně. Nekupujte ovšem žádnou dětskou, pořiďte pevné lůžko, co unese i dva dospěláky. Jednou přijde doba, kdy u vás doma bude přespávat protějšek vašeho malého dítka.

Zónové uspořádání je vhodné i v případě, že se student dělí o pokoj s menším sourozencem. Pokud děti rozdílného věku nemohou mít pokoje oddělené zdí, vyřešte rozdělení aspoň vizuálně, nebo použijte rovnou panelovou stěnu či žaluzie.

Na závěr je potřeba zmínit, že byste přece jen měli děti trochu usměrňovat – jak co se týče ceny, tak výběru vybavení. Mnozí dospívající totiž přehlíží důležitý nábytek a místo skříní by si pořídili raději kulečníkový stůl a basketbalový koš. Držte je trochu při zemi a poraďte jim, jednou vám budou vděční. Skříně, stůl, ergonomická židle a poctivá postel. To je nejdůležitější nábytek pro studentský pokoj, do nějž se vyplatí investovat.

Související příspěvky

Tvorba webových stránek: Webklient