Vybavte osobní prostor nejmenších členů rodiny tak, aby se v něm cítili příjemně a dobře se vám (a koneckonců i jim) uklízel a udržoval. Na co nezapomenout, když zařizujete dětský pokojíček?
Obsah článku
Vše se odvíjí od věku
Vybavení samozřejmě závisí na věku jeho malého obyvatele. Avšak základy jsou podobné. V zásadě potřebujete prostor pro spaní, “stolní” práci a aktivity odpočinku (hraní a zábava).
Jednotlivé potřeby věkových kategorií se spíš jen konkrétně modifikují, než aby se zásadně lišily. Jejich rozdíl bývá často ve výšce či rozloze dané součásti pokoje a ve vyšším věku je výbava dost ovlivněna rodící se lidskou osobností, jejími zájmy a dalšími okolnostmi. Nehledě na faktor množství času stráveného v dětském pokoji. Pokud se vaše děti učí v kuchyni a hrají venku, patrně nebudete potřebovat tak rozsáhlé vybavení místnosti.
Sladké sny!
Kvalitní pokoj se zdravotní matrací pozitivně ovlivňuje nejen vývoj, ale i běžné fungování člověka. To platí i u dospělých. Nezapomínejte, jak se cítí dospělý člověk, který jednu noc stráví na nepohodlné matraci či nerovném povrchu. Máme někdy pocit, že dětská páteř je pružnější, nicméně jejich de facto (ne vždy dobrovolně) sedavý způsob života v kombinaci s nekvalitním spánkem mohou způsobit jedinci vážné zdravotní problémy v dospělosti. Třeba i vyhřezlé ploténky nebo skoliozu. Nepřeceňujme tedy houževnatost mládí.
Ke kvalitní posteli i matraci patří samozřejmě kvalitní povlečení. Ideálně bavlněné, které lze v případě nemoci vyprat na vysoké teploty a poradit si tak se všemi bakteriemi a viry. U větších dětí se zdá otázka povlečení někdy trochu zcestná, přece jenom dospělé lůžko jde dohromady s dospělými lůžkovinami. Neberme ale dětem jejich barevný svět a pořiďme dětské povlečení na velkou postel; s veselými obrázky, oblíbenými pohádkovými motivy a stále z materiálu, který se nám bude udržovat jedna báseň. Stejně jako v případě dospělého spaní by i dětská postel neměla mít v blízkosti rušivé elementy, nicméně oblíbené postavičky na peřince mohou u malých dětí sloužit jako alternativa počítání oveček nebo motivátor k uložení se do postýlky.
Centrum kreativity a vzdělání
Zde nemluvíme o nějakém školním zařízení pro zvlášť nadané žáky, ale o něčem mnohem prostším: o stolečku v pokojíčku.
Vybavení po téhle stránce můžete pojmout různě. Rostoucímu batoleti, které se teprve učí nápodobou našich maličkostí, stačí malý stoleček s malými židlemi, za který se dítko posadí a učí se uchopit tužku nebo trefit jejím hrotem na papír. Avšak děti rostou a my máme dlouho pocit, že tento malý stoleček jim vydrží ještě několik let. Možná bychom za to byli mnohem raději, než abychom si uvědomili skutečnosti, že děti vyrostou a za chvíli půjdou do školy. Ale připusťme si to, půjdou, možná tam právě ty vaše už chodí. A pokud se k tomu přece jen u vás doma děti každým dnem chystají, tak překonejte svůj smutek z představy opuštěného hnízda a jděte do velkého psacího stolu. Dítě bude fascinováno jeho plochou a bude si připadat důležitě. Nebudete potřebovat hromadu podsedáků nebo knih; dnes se dá běžně sehnat rostoucí židle, ze které se větší dítě pohodlně dostane dolů a zase se jednoduše posadí bez vaší pomoci. Deska stolu bude vždy příjemně vysoko, protože, sedák židle se dá postupně snižovat až do momentu, kdy uznáte za vhodné, že by se dítěti, již ne malinkému, hodilo normální otočné křeslo nebo dospělácká židle.
Aby bylo kde “zevlovat”
Pokud je dítě v pokoji, zrovna nespí, nebo nesedí u stolu, bude se možná povalovat uprostřed na koberci a hrát se, číst si či sledovat cosi v telefonu. Pokud nechcete, aby tak činilo v posteli, pořiďte mu křesílko, pohovku nebo pytel na posedávání.
Sedací pytle jsou dnes na trhu ve více provedeních, než je klasický “pytlovitý” design. Sportovní nadšence potěší pytel ve tvaru kopačáku, romantiky tvar srdce a milovníky přírody zvířecí design. Pro vyznavače dobrého vkusu existují stará dobrá křesla, ideálně s postranními opěrkami, ať může dítě na křesle střídat polohy odpočinku.