Jak vycházet s názorem od partnerových rodičů

Existují ty hodné, milé, starostlivé a pečující tchýně, které vám přinesou do života nejen dávku rad, ale i příjemnou společnost. V mnohých případech však nastává situace, kdy jejich starostlivost není žádoucí, stává se až rušivým elementem ve vztahu dvou lidí, kde třetí nemá místo.

Nesmíme zapomínat, že pro zasloužilé matky jsou jejich synové, případně dcery největším pokladem v jejich životě. Když je vztah dítěte a matky natolik spjatý, že každé rozhodnutí je ve schvalovacím řízení, postupně partner přestane mít zájem a chuť řešit problémy, protože vidí, že názor dotyčné osoby není z jeho hlavy. Je potřebné zasáhnout, co nejdřív a pomalu malými krůčky naučit partnera závislého na rodičích vlastním rozhodnutím. Vhodné jsou třeba věty typu:

{xtypo_quote_left},,Když se na to podíváme z různých hledisek, tak naše rozhodnutí budou mít tyto důsledky.“{/xtypo_quote_left}

Důležité je zachovat si chladnou hlavu a čerstvé myšlenky, v žádném případě není vhodné si vynucovat svůj názor, případně udělat rozhodnutí samostatně.

{xtypo_quote_left},,Vážím si názoru tvého i tvé matky, ale mohli bychom tento problém ještě probrat.“{/xtypo_quote_left}

Partner musí mít pocit, že vyslechneme jeho názor a zároveň vysvětlíme jednotlivé klady a zápory stanovisek zúčastněných stran. Důležitým faktorem v porozumění si je upřímnost vůči sobě samému, ale hlavně partnerovi. Nemusíme vždy souhlasit s názorem jeho rodičů, ale můžeme si vzít z tohoto pohledu rozšiřující informaci a zaměřit se na kompromis, případně sesbírat další informace a detaily řešených problémů. Postupně naučíme partnera vlastním rozhodnutím, kdy názory jeho rodičů a okolí budou pro něj jen poradním hlasem a v konečném důsledku budeme v nejlepší pozici, jak si ho přiklonit na vlastní stranu, s tím, že bude mít pocit, že jsme v souhlasu s názorem jeho rodičů, případně jsme nakloněni k diskusi.

Související příspěvky

Tvorba webových stránek: Webklient