Děti totiž mají na nohách sníženou citlivost, vydrží třeba v malých botách dlouho, aniž by si stěžovaly. Proto je důležité, aby rodiče dětem často boty kontrolovali. A jak poznáme kvalitní dětskou obuv? Jsou to takové dětské boty, které mají atest zdravotní nezávadnosti. U nás to bývá často velice oblíbená „Žirafka“ s nápisem Zdravotně nezávadná obuv – bota pro vaše dítě, ale i jiné atesty, např. ITC Zlín, Zdrowa stopa a spousta dalších.
Jaké boty by měly nosit děti v zimě
Hlavně v zimě je důležité, aby dítě střídalo vhodné boty podle účelu. Na ven teplé kozačky nebo nepromokavé sněhule, které by měly vytvářet dostatečnou oporu pro nohu, aby se nevyvracela. Z materiálů by to měla být kůže nebo vhodné textilie s vodoodpudivou membránou Gore-tex. Na doma, do školy nebo do školy vhodné bačkory. Zde se nabízí obuv s dýchající podešví, což jsou například bačkory Befado. Přezůvky by měly mít dostatečně vysoký a pevný opatek, aby nožku fixoval. V prstové části by měly být bačkory dost široké, s kulatou špičkou, aby prsty měly dost prostoru. Na sport jsou pak vhodné třeba dětské sportovní boty Nike.
Jak nakupovat dětské boty
Při nákupu dětských kozaček, sněhulí i bačkor je velmi důležité dobře vyzkoušet obě boty. Kupovaná bota by měla být asi o 10-15 mm větší, to znamená, že by se nám měl za patu ještě vejít prst. U vyšších zimních bot je to trošku problém, tam si můžeme pomoci ještě jinak. Z boty vytáhneme vložku a dítě na ni necháme stoupnout. Dobře vidíme, jestli je bota akorát nebo je přiměřeně větší. Jinak jsou samozřejmě v obchodech k dispozici měřidla, někde dostávají rodiče tyto pomůcky v rámci kampaní ve školce. Dítě by si mělo při zkoušení obout obě boty a projít se, aby bylo vidět, zda nejsou příliš těžké a dítě o ně nezakopává. Při nákupu přes internet je možnost boty v pohodlí domova vyzkoušet a případně vyměnit či vrátit.
Článek byl zpracován ve spolupráci s prodejcem bot Rejnokobuv.cz
Zdroje obrázku: Rejnokobuv.cz