Jak ušetřit při úklidu? Vyčistěte si domácnost – octem!

Přinášíme další díl seriálu Jak ušetřit při jarním úklidu? Tentokrát díl druhý o použití octu jako čisticího prostředku.

Čištění odpadů

Kombinace octa a jedlé sody je jedním z nejúčinnějších prostředků na vyčistění odpadů. Následující postup odstraní nejen špínu, ale zbaví odpad také bakterií, které způsobují zápach. Trychtýřem nejprve nasypte půl šálku jedlé sody a pak ho zalijte šálkem octa. Když směs přestane pěnit, propláchněte odpadem proudem horké vody. Počkejte pět minut a propláchněte ještě jednou, tentokrát studenou vodou.

Čištění žaluzií

Natáhněte si na ruku bavlněnou rukavici (např. zahradnickou) a prsty smočte v roztoku octa a teplé vody (stejný díl). Dlouhými tahy otřete u obou stran jednotlivé „listy“ žaluzií. V průběhu čištění rukavici pravidelně proplachujte v čisté vodě.

Čištění ledničky

Jestliže vytřete ledničku octem smíchaným s vodou (v poměru 1:1) docílíte tak odstranění nejen špíny a prachu, ale předejdete také případnému vzniku plísní!

Dezinfekce kuchyňského prkénka

Kuchyňská prkénka snadno vydezinfikujete tak, že je otřete neředěným octem – kyselina přítomná v octu dokáže zahubit nebezpečné bakterie jako je Escherischea Coli, Salmonella a Staphylococcus.Pokud chcete prkénka zbavit také pachu, posypejte je nejprve jedlou sodou a poté postříkejte (nejlépe z rozstřikovače) neředěným octem – nechejte cca 5 minut bublat a pak setřete hadříkem namočeným ve vodě.

Zbavte se mastnoty

Ocet zabírá i na velmi zamaštěné povrchy – nádoby po smažení, připálené nerezové nádobí, plotýnky, trouby, pracovní desky atd. Vše lehce umyjete za použití právě octa. Použít jej můžete na všechno kovové nádobí včetně drahých měděných hrnců a pánví.

Naleštěte si koupelnu

Ocet Vám pomůže navrátit lesk porcelánovým umyvadlům a vanám, keramickým obkladům a dokonce dokáže vrátit spárám opět bílou barvu.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient