Obsah článku
Méně je více
Česká nátura je bohužel zaměřena spíše na kvantitu, než kvalitu a tak často vezmeme levnější výrobek a zato jej vezmeme více a myslíme si, že jsme úspěšně ušetřili. Fíglem je, že levný párek obsahuje méně masa, než drahý a tak dostanete méně výrobku a živin a zato více barviv a Eček. Klasickým důkazem že méně je více jsou špagety se sýrem – zatímco Eidamu musíme nasypat kupu, aby mělo jídlo alespoň nějakou chuť, stačí pár hoblinek parmezánu (či o něco levnějšího sýru parmezánovitého typu Gran Moravia) a chuť je plná.
Bohužel již ani značka často není zárukou kvality a tak nezbývá, než dát na radu č.2
Číst složení a když nejde přečíst, vzít na pomoc lupu
Rádcem budiž Vám stránka emulgatory.cz – s touto můžete konzultovat nerozluštitelné E kódy v obsahu potravin. Mnohdy totiž studiem obsahu narazíte na paradoxní fakt – levnější výrobek s kvalitnějším složením. Cílem je co nejméně Eček a percentuelně co největší obsah věci, o kterou máme zájem (ovocná šťáva, kuřecí maso atd), ale jak opravdu ušetřit?
Vařte, pracujte!
Nelze dát dostatečně najevo, jak moc je tato část důležitá – většina lidí koupí vykostěné kuřecí stehna – jsou sice dražší, ale snažíte se pravděpodobně ušetřit čas. Jenže továrna udělá pouze tu lehkou práci a pracné odstraňování kůstek, žil a kousků kůže je stejně na Vás. Pokud se tedy chcete dobře najíst, je nutné stejně maso opracovat – a zde je levnější varianta.
Koupit celé kuře, odebrat a očistit stehna, z kostí udělát vývar, prsa naložit na zítra na gril… co nespotřebuji lze zamrazit – za cenu jednoho balíku nějakého nekvalitního separátů máte oběd na několik dní. Tedy chcete ušetřit? Dejte si tu práci.
Vodovoda
Velkým hitem letních měsíců jsou slazená piva – v podstatě se jedná sladkou vodu s pivem do které jsou (většinou chemicky) přidána aromata nějakého ovoce, pak se přidá barvivo a POŘÁDNÁ dávka umělých sladidel. A pak cenovka 15kč/0.5l. Nabízím Vám mnohem levnější, zdravější variantu – nejen ušetříte a pochutnáte si, můžete také ohromit návštěvu.
Nelakoholické (virgin) mojito – koupíme si květinku máty (či více květinek, rostou i v paneláku za oknem) a o tu se doma staráme, občas sebereme pár lístků, ty nadrtíme/pokrájíme, hodíme do vody, přidáme šťávu z limety (5kč/ks?), třtinový cukr (!někdy taky jako raw cukr, pozor na náhražky které jsou pouze obarveny nahnědo, melasa, která dodává přirozeně hnědou barvu je důležitou složkou!) a přidáme led. Výrobní náklady cca 6-7kč na 1.5l konev, chuťově nesrovnatelně lepší, než průmyslové vody a také zdravější.
Obdobný postup lze použít pro vytvoření autentického a osvěžujícího ledového čaje – čaj uvaříme dle návodu, necháme vychladnout, zasypeme ledem a přidáme limetu, třtinový cukr a lístky máty. Opět lze ušetřit desítky korun místo dvoulitrové láhvy Cappy, máme tedy variantu levnější, chutnější, zdravější – jedinou cenou je ta trocha lidské práce. A to za to stojí, ne?