Jak ušetřit na benzínu

Pokusili jsme se najít způsoby, jak nebýt brzdou provozu a přitom ušetřit, či jak s pomocí věrnostních karet a kuponů natankovat levněji a na kterých místech jsou paliva obecně levnější a vyplátí se pro ně dojet.

Defenzivní jízda

Samozřejmě tím prvním místem, kde by měla proběhnout změna, jsme my sami, resp. naše chování na silnicích. Základem defenzivní jízdy je nespěchat, umožňovat co pokudmožno nejplynulejší (= levnější/úspornější) jízdu vám, i ostatním řidičům. Mužská část populace by si ve jménu levnějšího ježdění mohla odpustit ty občasné závody v rozjíždění s neznámým řidičem na červené uprostřed města. Stejně na následujícím semaforu budou dobržďovat, to znamená plýtvat palivem, díky principu tzv. „zelených vln“.

Ženy zase mohou trochu lépe předvídat situace, tedy méně šlapat na plyn a více využívat zákona o zachování hybnosti (tedy energie již rozjetého vozu) – tím se nejen spotřebuje méně paliva. A pokud k dobržďování před křižovatkou využijete řadící páku a budete postupně podřazovat a brzdit motorem místo sešlapávání prostředního pedálu, brzdové destičky se vám odmění levnějším účtem v autoservisu.

Ušetřete na povinném ručení

Jednoduchým způsobem, jak snížit pravidelné výdaje za povinné pojištění vozidla a tak ušetřit, je vybrat si ten nejlepší možný tarif. Vzhledem k velké konkurenci na tomto trhu již po pár letech od sjednání vaší staré pojistky je možné sjednat mnohem výhodnější a levnější balíček.

Jednou z populárních cest, jak také ušetřit za povinné ručení, je předávání bonusů v rodině – pokud tedy je maminka novopečenou řidičkou, může skrze manžela (řidiče) získat až 50% slevu na povinné ručení. Velkou pomocí v tomto mohou být online kalkulačky, abychom nedělali reklamu, doporučíme prostě hledat výrazy „kalkulačka povinné ručení“ ve vašem oblíbeném vyhledávači.        

V prvním bodě jsme si pověděli něco o defensivním stylu jízdy – jeho zdaleka ne poslední nespornou výhodou jsou výrazné slevy za každý rok pojištění bez nehody.

Levná paliva – i jinak, než od zaměstnavatele

Spousta velkých obchodních středisek či řetězců nyní motivuje řidiče k nákupu právě u nich skrze bonusy v podobě slev na nákup pohonných hmot – někdy až ve výši 5 Kč/l – při utracení alespoň určité částky. Díky tomuto bonusu lze ušetřit vrácením cen o něco blíže k hranici 30 Kč/l.

Údržba vozu, pneumatiky, klimatizace…

Pro správný a co nejlevnější chod vozu je samozřejmě nutné, aby byl udržován v dobrém stavu – krom pravidelné výměny provozních kapalin (ty přímo na spotřebu nějaký valný vliv nemají). Důležité je však věnovat pozornost pneumatikám – někteří výrobci prodávají speciální série pneumatik zaměřené na co nejmenší valivý odpor, čímž motor spotřebuje méně energie, tedy ušetřit palivo. Předpokladem pro správnou funkčnost pneumatik (a tedy levnější jízdu) je pravidelná kontrola tlaku v pneumatikách.

Jízda osobním automobilem je však v prvé řadě o pohodlí a komfortu. Otázka levné či drahé je až na druhém místě – je tedy zbytečné psát rady typu „v zimě nezapínejte topení a doufejte, že vám nezamrznou oční víčka“. Nedávné výzkumy německého autoklubu ADAC však ukázaly, že automatické  klimatizace (např. typ Climatronic ve vozech VW) mají cca o 35% levnější  provoz než klimatizace manuální.

Ideálním řešením je tedy nechat klimatizaci běžet v režimu Auto, či Econ, kdy počítač vše řídí sám tak, abyste ušetřili co nejvíce paliva.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient