Jak české děti (ne)svačí

Pravidelný jídelní režim, rozložený ideálně do 5-6 denních porcí, sehrává ve výživě dětí stěžejní úlohu. Svačiny mají proto z tohoto pohledu nezastupitelnou úlohu. Pomáhají předcházet vzniku nadváhy a obezity a významně přispívají k plnění všech denních doporučených dávek.

Dopolední svačinu má a skutečně sní 65 % dětí, občas (tj. 3-4x týdně) dopoledne svačí 12 %. 

V případě odpoledních svačin je situace podobná, protože odpolední svačinu má pravidelně každý den 60 % dětí, občas svačí 18 % dětí.

Přitom odpolední svačina je důležitá jak z hlediska zajištění dostatečného příjmu energie pro mnohdy náročné odpolední aktivity, tak případného večerního přejídání (dítě se potřebuje „dojíst“). Vynechávání svačin znamená ochuzení se nejen o energii, ale i hlavní živiny a důležité vitaminy a minerální látky.

Optimální složení svačiny

Dopolední svačina – by se měla skládat z jednoho kusu ovoce nebo zeleniny, porce bílkoviny a zdroje komplexních sacharidů

Odpolední svačina – může mít podobnou skladbu, bílkovina by měla být přednostně zastoupena ve formě mléčného výrobku. 

Bohužel děti, zejména staršího školního věku, řeší situaci po svém a posvačí sáček chipsů se sladkým nápojem. Taková svačinka (70 g chipsy, 500 ml nápoj typu Fanta) sice bohatě vynahradí energetický příjem (2423 kJ), ale po stránce výživové kvality logicky značně pokulhává. Např. příjem bílkovin činí pouze 4 g, příjem vápníku 65 mg.

Hlavním důvodem (44,4 %), proč dítě svačinu nesní, ačkoli ji má, je, že není hladové. V menší míře (27,8 %) je zastoupen argument, že ji nestačí sníst. Necelých 9 % dětí by svačinu možná snědlo, ale bohužel ji nedostane, stejné procento dětí ji sice dostane, ale nesní ji z důvodu, že mu nechutná.

Postoj rodičů ke svačinám

Polovina dětí (53,7 %) si svačinu nepřipravuje, ani nekupuje, chystají jim ji rodiče.

Výzkum ukázal, že rodiče příliš netuší kolik procent z celkového energetického příjmu by měly svačiny hradit (pouze 41,3 % rodičů odpovědělo správně, že 5-10 % z celkového energetického příjmu). Jednoduše řečeno, polovina populace značně pokulhává v nutriční gramotnosti.

Skladba svačin

Nejčastěji uváděnou variantou kombinací je pečivo, sýr, šunka, ovoce, poměrně těsně následované kombinací pečivo, salám, sýr.

Polovina dětí nedostává ke svačině skoro nikdy/výjimečně nebo vůbec jakékoli sladkosti. Otázkou samozřejmě zůstává, zda si děti neopatří sladkosti samy, zejména pokud je ve škole k dispozici automat nebo krámek. Zarážející je především fakt, že téměř třetina rodičů nezná odpověď na otázku, zda jsou nebo nejsou ve škole automaty nebo krámek.

Ve svačinách dětí chybí mléčné výrobky, pouhých 16 % dětí je svačí denně, rezervy jsou také v čerstvém ovoci a zelenině. Nedostatečný příjem mléčných výrobků sebou nese nedostatečné plnění doporučených dávek pro vápník, v dětském věku tolik důležitý.

Pitný režim

Drtivá většina dětí má vždy nebo téměř vždy (86,4 %) jako součást svačiny i nápoj.

Téměř nikdy nebo nikdy s sebou nemají pití 4 % dětí. Celkově je ale pitný režim dětí nedostačující, doporučeného příjmu 1,6-2,1 l tekutin dosahuje pouze třetina dětí.

Podle průzkumu děti nejraději pijí ochucené vody, mezi neoblíbené nápoje lze řadit neochucené perlivé vody nebo sodovku a také neslazený čaj.

Jak naučit děti svačit?

  • Dopřejte dětem možnost výběru, ale v mezích zásad správné výživy;
  • Připravujte svačinu společně s dětmi;
  • Pořiďte atraktivní a dobře těsnící svačinové boxíky a lahve na pití;
  • Buďte při přípravě svačin nápadití;
  • Dbejte na pestrost.

 

Autor: Veronika Maršálková

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient