Studie provedená v izraelských nemocnicích zjistila, že ve srovnání s účastníky, kteří vakcínu COVID nedostali, nebyl zjištěn žádný rozdíl v počtu vajíček, kvalitě spermií ani v rychlosti a kvalitě embryí. Informoval o tom renomovaný izraelský deník Haaretz. Izraelci tak potvrdili předchozí studie z USA.
Studie provedené na jednotkách pro oplodnění in vitro v několika izraelských nemocnicích ukazují, že vakcína nemá vliv na úspěšnost léčby těhotenství a porodních komplikací a ani na počet a kvalitu spermií u mužů.
Studie provedená nedávno v Sheba Medical Center a vedená profesorem Raoulem Orvieto, vedoucím oddělení pro plodnost a IVF v této nemocnici, zkoumala vliv očkování proti koronaviru na léčbu IVF u 36 očkovaných párů během týdne až tří měsíců od podání druhé dávky vakcíny. Výsledky ukazují, že ve srovnání s neočkovanými páry, které se virem nenakazily, nedošlo k žádnému rozdílu v počtu vajíček, kvalitě spermií a rychlosti nebo kvalitě embryí.
“Podle toho, co jsme viděli, nemá vakcína vůbec žádný vliv,” řekl profesor Orvieto pro Haaretz.
Výsledky studie jsou v souladu s americkou studií nedávno publikovanou v časopise JAMA (Journal of the American Medical Association), která se zaměřila na podobné téma.
Je třeba poznamenat, že navzdory pozitivním výsledkům byly studie prováděny za určitých omezení. Každá studie zahrnovala pouze několik desítek pokusných osob a doba sledování trvala pouze několik týdnů nebo několik měsíců po podání vakcíny, což je dáno relativně krátkou dobou od zahájení očkování populace v plodném věku. Studie se nezabývaly změnami menstruace u žen – nežádoucím účinkem, který některé ženy po očkování uváděly. Série izraelských studií publikovaných v posledních měsících však ukazuje, že doposud vakcína nemá žádný vliv na plodnost mužů ani žen.
Předchozí Orvietova studie zkoumala dopad COVID-19 u devíti párů, z nichž každý jeden byl virem nemocný. Sledovala sedm partnerek a dva muže. Výsledky, publikované loni v dubnu, ukázaly, že onemocnění nemělo vliv na ovariální rezervy žen. U obou mužů došlo ke snížení kvality spermií, ale to nebylo klinicky významné. Studie dále zjistila, že embrya vyprodukovaná těmito páry v tomto období byla méně kvalitní.
“To má logické vysvětlení. Proces produkce vajíček a spermií trvá přibližně tři měsíce, takže zánětlivý proces onemocnění COVID ohrozil proces produkce,” uvedl Orvieto. “Proto také doporučujeme párům, které onemocněly, počkat tři měsíce a teprve poté pokračovat v léčbě.”
Další studie, kterou vedla Dr. Anat Hershko-Klement, vedoucí oddělení pro léčbu neplodnosti a IVF v univerzitní nemocnici Hadassah, zahrnovala 32 žen, které na tomto oddělení podstupovaly léčbu neplodnosti, rozdělených do tří skupin. Jedna zahrnovala devět žen, které se zotavovaly z onemocnění COVID-19, ve druhé bylo devět žen, které byly proti viru očkovány, a třetí zahrnovala 14 neočkovaných žen, u nichž byl koronavirus negativní jak v PCT, tak v sérologických testech. Výzkumníci testovali řadu parametrů plodnosti, včetně hladin hormonů estrogenu a progesteronu – před léčbou a v jejím průběhu -, reakce vaječníků, počtu vajíček, počtu folikulů dobrého vajíčka a dalších.
Podle Hershko-Klementa jsou tato zjištění povzbudivá. “Myslím, že čím více prací se zde v Izraeli a také v zahraničí nashromáždí… vidíme, že výsledky plodnosti nejsou poškozeny a nedochází k žádným neobvyklým komplikacím v těhotenství. Není to úplná jistota, ale je to důležitý milník.”
Bylo zjištěno, že plodnost mužů nebyla poškozena ani u těch, kteří byli očkováni. Studie v nemocnici Sheba, zahrnovala 75 mužů – lékařů a mladých stážistů, všichni byli očkováni a do studie se přihlásili dobrovolně. “Až na jednoho vykazovali všichni normální spermie,” říká Orvieto a dodává, že nepravidelné spermie u 5 % nejsou nic neobvyklého.
Zdroj: https://www.haaretz.com/israel-news/.premium-israeli-studies-show-covid-vaccine-does-not-harm-female-or-male-fertility-1.10312945