Injekce je nejčastějším důvodem, proč rodiče své děti nenechají očkovat, řada z nich raději léčí nevhodnými medikamenty

Foto: Depositphotos - Zurijata

V České republice je míra proočkovaných proti běžné chřipce nepochopitelně nízká, tvrdí Státní zdravotní ústav a upozorňuje na to, že když už se lidé nechávají očkovat, obvykle je to “na poslední chvíli”. Tento přístup přitom podle lékařů snižuje účinnost vakcinace. “Onemocnění chřipkou může být provázeno závažnými komplikacemi, především u starších pacientů a malých dětí, včetně řady úmrtí. Očkování proti chřipce snižuje potřebu hospitalizace pro pneumonii a chřipku a též snižuje riziko úmrtí,” upozorňují MUDr. Jan Kynčl a Ph.D., MUDr. Martina Havlíčková, CSc. ze státního zdravotního ústavu (SZÚ).

“V největší míře by očkování mělo být realizováno během října a listopadu, přičemž v ideálním případě by očkování proti chřipce mělo být dokončeno do konce prosince, tj. do doby než se obvykle začne výskyt chřipky zvyšovat,” upozorňují lékaři SZÚ.

Agentura STEN/MARK ve svém posledním průzkumu, který si nechala zpracovat farmaceutická společnost AstraZeneca, zjistila, že i když má podle výsledků průzkumu více než polovina dotázaných rodičů (55 %) k očkování kladný postoj, proti chřipce nechala své dítě očkovat nebo to plánuje pouze necelá pětina. Nejčastějším důvodem, proč se rodiče pro očkování rozhodli, byla prevence (44 %), díky které mohou zabránit komplikovanému průběhu chřipky u svých dětí. 12 % rodičů přesvědčilo doporučení dětského lékaře. Více než dvě třetiny rodičů by s očkováním dětí proti chřipce souhlasily, pokud by se vakcína aplikovala jinak než injekčně.

Klasická chřipka přitom postihla v posledních pěti letech dvě třetiny dětí dotázaných rodičů, a podle 7 z 10 z nich si potomek přinesl chřipku ze školky nebo ze školy a ve více než polovině případů nakazilo další členy rodiny. To ovlivní následně chod celé rodiny a domácnosti, vždyť valná většina rodičů, celkem 85 % následně muselo s dítětem zůstat po dobu nemoci doma.

Průzkum ale ukázal i další překvapivé zkušenosti, například, že velká část rodičů své děti léči antibiotiky, která zabírají pouze na bakteriální infekce, mezi něž chřipka nepatří. Antibiotika nepomáhají, protože chřipka je virového původu. Na ty fungují tzv. antivirotika, ta ale obvykle funguji jen při brzkém nasazení, například v první den. V boji s chřipkou řada rodičů využívá také známé babské rady jako dostatečný odpočinek (95 %), zvýšení pitného režimu (92 %), teplý bylinkový čaj (70 %), kuřecího vývar (59 %) a zábaly proti horečce (57 %). 16 % matek a otců se pak domnívá, že za uzdravení jejich potomka může například čaj se zázvorem a citrónem, cibule s medem, klid na lůžku nebo poctivé pocení. Téměř polovina rodičů (46 %) je však podle svých zkušeností přesvědčena, že žádný spolehlivý lék na dětskou chřipku neexistuje.

„Bez přísného klidového režimu a dostatečné hydratace nepomůže nic. Netrpí-li člověk žádným chronickým onemocněním a dodržuje-li dostatečný pitný režim, pak mu horečka mezi 38-39 ˚C neuškodí a není vždy nutné ji úzkostlivě srážet. Na druhou stranu u lidí s chronickým onemocněním, u malých dětí či seniorů je třeba zvažovat, zda jejich organismus nezatíží přespříliš,“ říká pražská pediatrička MUDr. Silvie Knoppová.

Zdroj:

  • http://www.szu.cz/tema/prevence/vyznam-ockovani-proti-chripce-a-jeho-optimalni-nacasovani
  • https://www.astrazeneca.cz/media/press-release/2021/deti-se-nejcasteji-nakazi-chripkou-v-detskych-kolektivech-ukazal-pruzkum-85-rodicu-pak-s-nimi-zustava-doma.html
  • https://euc.cz/clanky-a-novinky/clanky/chripka-jak-ji-pozname-a-jak-ji-lecit/

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient