Děti narozené během pandemie koronaviru mají výrazně nižší verbální, motorické a celkové kognitivní schopnosti než děti narozené před ní. Tvrdí to alespoň výzkumníci z americké Brownovy university ve svém šokujícím průzkumu z minulého a tohoto roku.
Studie zahrnovala 672 dětí ze státu Rhode Island. Porovnávali se skupiny dětí narozené před a během koronavirové pandemie. Děti zařazené do studie se narodily v běžném termínu, neměly žádné vývojové poruchy a byly převážně bílé barvy pleti.
Homeworking, stres a málo péče
Prvních několik let života dítěte je pro jeho kognitivní vývoj rozhodujících. Covid-19 však vyvolal uzavření podniků, školek, škol a dětských hřišť a život kojenců se výrazně změnil, rodiče byli ve stresu a napětí, protože se snažili skloubit práci a péči o děti. Podle vědců se zdá, že díky omezené stimulaci doma a menší interakci s okolním světem dosahovaly děti v období pandemie v IQ testech určených k hodnocení kognitivního vývoje mnohem nižších hodnot, než děti narozené i jen několik měsíců před začátkem pandemie.
Klíčovým faktorem ovlivňujícím tyto nižší výsledky u kojenců byl podle něj pravděpodobně také stres rodičů, kteří se potýkali s problémy jak v zaměstnání, tak při zajišťování pozorné péče o děti na plný úvazek.
Sociálně slabší rodiny jsou na tom hůř
„V desetiletí před pandemií se průměrné skóre IQ ve standardizovaných testech u dětí ve věku od tří měsíců do tří let pohybovalo kolem 100, ale u dětí narozených během pandemie se toto číslo snížilo na 78,” uvedl hlavní autor studie docent pediatrie Sean Deoni. S tak nízkými hodnotami se lékaři setkávají obvykle v případě vážných poruch. Studie, která bude ještě podrobena odborné recenzi, navíc poukazuje na data, jež prokazují, že děti z nižších socioekonomických vrstev si v testech vedly hůře, než ty z lépe situovaných rodin. „Asi nepřekvapí, že nejvíce byly postiženy děti z rodin s nižší socioekonomickou úrovní, protože to rezonuje s mnoha dalšími finančními, zaměstnaneckými a zdravotními dopady pandemie,” píše Deoni.
Vzhledem k tomu, že tyto údaje pocházejí z relativně bohaté části USA, kde jsou sociální podpora a dávky v nezaměstnanosti štědré, lze se obávat, že v chudších částech země a světa by situace mohla být horší.
Zda budou mít tyto nižší výsledky dlouhodobý dopad, není jasné. V prvních několika letech života jsou položeny základy poznávání, podobně jako při stavbě domu – je snazší stavět solidní dům, když máte kvalitně položené základy, řekl Deoni. „Čím je dítě starší, tím je jeho schopnost korigovat směr vývoje menší,“ dodává.
Zdroj: https://www.medrxiv.org/content/10.1101/2021.08.10.21261846v1.full.pdf
1 komentář
Teoden
nejsem od psychologickýho fochu, ale prvně v životě slyším o IQ testu pro kojence. Jestli má nějakej rodič pocit, že jeho mimčo je hlooupější než jeho starší brácha, protože tolik nereaguje na srandovní kašpárky nad kolíbkou, tak to je možná právě že známka vyššího IQ 😀