Chraňte své děti před klíšťaty

Na jaře a zvláště v létě se v přírodě zvyšuje výskyt klíšťat. Klidně se může stát, že si s sebou domu odnesete z výletu v přírodě nezvaného hosta. Nepodceňujte tohoto parazita. Máte své dítě očkované? Co dělat, pokud klíště na své ratolesti najdete?

Základ pro výlet v přírodě

  1. Klíšťata se nacházejí převážně na nízkých keřích a na vysoké trávě. Nejlepší obranou proti přichycení klíštěte je vhodné oblečení. Oblékněte svému dítěti tričko s dlouhým rukávem, dlouhé kalhoty, plnou pevnou obuv a ponožky pokrývající co největší část nohy. Les nebo louka nejsou módním molem, nevyhrává nejslušivější a nejodvážnější kostýmek. Vhodnější je hladký materiál a tmavší barvy (světlé barvy klíšťata více přitahují).
  2. Mezi další účinnější preventivní opatření můžeme zařadit i různé repelenty proti klíšťatům a jiným škůdcům. Existují repelenty pro děti, které jsou vhodnější na jejich citlivou pokožku. Použitelné jsou pro děti od šesti měsíců. Mladším ratolestem se doporučují ochranné síťky.
  3. Po výletě oklepejte své oblečení ještě před vchodem domů. Mohl by se na něm nacházet onen nevítaný host.
  4. Ohledejte sebe, své dítě a nezapomínejte ani na psího mazlíčka, pokud výletničil s vámi. Své děti prohlídněte pozorně, klíště se může schovávat i v méně přehledných místech. Podkolení jamka, třísla, podpaží, za ušima, na hlavě a intimní místa by neměly zůstat bez kontroly.

Našli jste klíště. Co dělat?

grass legální fotografie z fotobanky www.pixmac.cz

Dbali jste na řádnou prevenci a přece jen se jeden (s prominutím) hajzlík na těle našel. Co s ním? Nemusíte hned panikařit, volat záchranku, hasiče ani policii. Klíště můžete odstranit sami.

Klíště nemačkejte, mohlo by dojít k vyvržení obsahu jeho střev. Zvýšilo by se tak riziko nákazy. Nedávejte na babské povídačky a nezabíjejte klíště ani oleji, ani mastmi.

Mezi nejbezpečnější způsoby odstranění klíštěte patří použití speciální kartičky se zářezy. Klíště silně kartičkou podeberete a vytáhnete ho bez rizika přenosu nákazy.

Nemáte-li tuto speciální kartičku, použijte pinzetu. Uchopte s ní klíště a kývavým pohybem vytáhněte.

Místo vpichu vydesinfikujte. Pokud se odstranění řádně nepovede, vyhledejte lékaře.

V neposlední řadě si zapište datum, kdy došlo k onomu přichycení klíštěte. Může to zpětně pomoci, kdyby nastaly nějaké komplikace.

Komplikace, které mohou nastat

I když došlo ke zdárnému odstranění klíštěte, mohou nastat komplikace. Mezi takové se řadí virové onemocnění doprovázející vysokou teplotou. Dochází k tomu jeden až dva týdny po přisátí klíštěte. Dále může dojít k zarudnutí v místě přisátí. Rudý flek se projevuje po několika týdnech po odstranění klíštěte. V případě komplikací kontaktujte svého lékaře a sdělte mu i datum, kdy došlo k přichycení klíštěte.

Kdy je vhodné dítě očkovat? Kolik to stojí?

Klíště se řadí k nejčastějším přenašečům onemocnění u lidí i zvířat. Nepodceňujte riziko přenosu nákazy a nechte své děti očkovat.

{loadposition bannerovy}

Očkování proti klíšťové encefalitidě je podávána ve třech dávkách. První dávka by se měla podávat v zimním období. Druhá dávka následuje po třech měsících a třetí dávka za devět až dvanáct měsíců.

Pokud nestíháte očkovat v zimním měsíci, můžete využít zrychleného očkování. Druhá dávka se podává již po dvou týdnech od první injekce. Tyto dvě injekce zajistí dětem ochranu na šest až dvanáct měsíců. Po zhruba roce je aplikována třetí dávka, která zajistí dlouhodobou ochranu.

Cena jedné dávky se pohybuje kolem 550 Kč. Některé pojišťovny část očkování uhradí. Trvá tři roky až pět let od první vakcinace, kdy je potřeba kompletní přeočkování.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient