Bolest břicha – běžné příčiny a léčba


Zácpa a plynatost

Příznaky: křeče a nepříjemné nadýmání.

Zácpa je jednou z nejběžnějších původců akutních bolestí břicha. Pokud se vaše dítě nevyprázdnilo dva nebo více dní, je pravděpodobné, že trpí zácpou.

Co dělat? Ujistěte se, že vaše dítě má dostatek vlákniny a tekutin a sledujte „bílé“ potraviny. Vaše dítě by se mělo vyhnout následujícím potravinám, které způsobují zácpu: bílé pečivo, těstoviny, rýže, brambory, mléko, sýry, jablka a banány. Příznaky naopak může zmírnit celozrnné pečivo a hrušková šťáva. Nedávejte dítěti projímadlo pro dospělé, poraďte se s lékařem, pokud chcete použít nějakou takovou látku. Vyhněte se taktéž potravinám, které způsobují plynatost: luštěniny, sycené nápoje a ovocné nápoje.

Přerušované bolesti břicha

Příznaky: Dítě pociťuje opakující se bolesti kolem břicha, nejhorší je to ráno a večer.  Bolest může trvat několik hodin po dobu i několika týdnů a může být tak závažná, že se bolesti břicha s časem násobí.

Některé děti mají nadměrně citlivá střeva, takže i jen malé virové onemocnění, nebo normální plynatost je může abnormálně bolet. Spouštěčem může být stres.

Co dělat? Děti mají tendenci stěžovat si na bolest břicha méně, pokud se je rodiče snaží rozptýlit, než když je litují. Přesto se nevyplatí bolest ignorovat. Zkuste vaše dítě nechat ležet 10 minut a poté ho zapojte do nějaké činnosti. Pokud je bolest takové, že žádné rozptýlení nepomůže, obraťte se na lékaře.

Vředy

Příznaky: Dítě cítí tupou bolest, která přichází a odchází, často se vyskytuje uprostřed noci, kdy je žaludek prázdný. Může také zvracet a mít krvavou stolici.

Vředy jsou poměrně vzácné a na rozdíl od obyčejných virů nejsou způsobeny emočním stresem. Jsou způsobeny bakterií H. pylori, která se pravděpodobně přenáší potravou a vodou. Ke vředům může také přispět nadužívání některých léků.

Co dělat? Lékař může diagnostikovat vředy jednoduchým testováním dechu nebo stolice, někdy je však nutná endoskopie (trubice zasunutá přes ústa). Léčba se potom skládá z antibiotik a léků blokující kyselinu.

 

Článek má pouze informativní charakter. Zdravotní stav vždy konzultujte s lékařem!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient